Odrůdy

švestky

Název

Špendlíček zelený

 

Synonyma

špendliček, kozi cicky

Charakteristika

Odrůda byla zaznamenána v archivních materiálech a svědectvích pamětníků z Kopřivnice a okolí. Po delším pátrání se ji podařilo ztotožnit s jedním plodným stromem ve Vlčovicích. Odrůdu je možno zaměnit s "Zelenou" z Velké nad Veličkou, nicméně plody špendlíčku jsou výrazně drobnější a znaky na pecce průkazně odlišné.

 

Špendlíček zelený

Špendlíček zelený

Stručný popis

Plod tvarově variabilní široce eliptické, menší plody k temeni oble zašpičatělé. Velké plody s tupě ukončeným temenem mají spíše tvar upomínající na ´Durancii´, menší plody mají spíše tvar velmi malých pravých švestek. Šev je výrazný, středně hluboký, široký, intenzivně ojínělý na temeni zakončený malou rzivou tečkou, dělí plod na téměř stejné poloviny. Plod je nejširší v horní třetině až polovině. Délka 24 - 28 mm šířka 23 - 26 mm. Velikost plodů menší, hmotnost plodů cca 6 – 8, max. 12 g.

 

Stopka 10 – 12 mm dlouhá, zelená s ojedinělými rzivými skvrnkami vyrůstající z malé, mělké jamky. Odlučuje se snadno i u plodů méně zralých.

 

Slupka tenká, jemná, bělavě zelená až žlutozelená hustě posetá bílými lenticelami. Při dozrávání jsou plody silně ojínělé. Na slupce ve stopečné polovině někdy kožovité skvrny. Snadno se otláčí.

 

Dužina žlutozelená až žlutá, jemná, polotuhá až rozbřídavá, protkaná bílými cévami, středně šťavnatá s jemnou charakteristickou rynglovou vůní. Od pecky se odlučuje snadno.

 

Pecka dlouze elipsovitá, oboustranně tupě zašpičatělá. Hřbetní rýha výrazná středně široká, hluboká, k temenní části někdy zúžená úzkými, přerušovanými, oblými žebry. Břišní rýhy výrazné, středně hluboké, široké. Hlavní žebro středně široké, vystouplé, se středně vysokou ostruhou ve stopečné části (některé pecky s vysokou, výraznou, ostrou ostruhou), vedlejší žebra nízká oblá. Povrch pecky je jemně zrnitý, s krátkými čárkovitými výrustky hlavně ve stopečné části.

 

Zraje postupně v druhé polovině srpna (mírně před ´Špendlíkem žlutým´) a průběžně opadávají. Nedají se dlouho uchovat.

 

Stromy jsou slabšího vzrůstu habitem podobné švestce domácí.

 

Špendlíček zelený Špendlíček zelený Špendlíček zelený Špendlíček zelený Špendlíček zelený

Špendlíček zelený

Využití

Mimo přímý konzum jsou plody využívány pro výrobu marmelád a džemů a jako příměs do kvasu.

Výzva
Máte na své zahradě (či v sadu) nebo znáte ze svého okolí tuto odrůdu? Dejte nám vědět. Pomůžete tak v mapování mizejících odrůd a k možné záchraně genofondu pro budoucí generace. Kontaktujte Občanské sdružení Hájenka.

 

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka