Odrůdy

vinná réva

Název

Bartolomějské

název byl uměle vytvořen podle doby zrání, odrůda byla známa jako bílé víno zralé na Bartolomějskou pouť

 

Synonyma

-

Charakteristika

Odrůdu se doposud nepodařilo určit. Pamětníky byla od bílého vína odlišována brzkou dobou zrání. V oblasti katastrů Kopřivnice a Štramberka byla pěstována minimálně od druhé poloviny 19. století (ve dvacátých letech byly rouby ze starého keře rostoucího na „Raškove fabrice“ vyžádány jako rarita po zahradnickém učni I. Kalinovi z Kopřivnice). Jedna ze tří doposud nalezených hlav je na štítové straně domu prokazatelně od 20. let 20. stol. Réva se v oblasti vždy pěstovala u chráněných jižních stěn domů.

 

Bartolomějské

Bartolomějské

Stručný popis

List střední velikosti, hluboce stříhaný, pětilaločnatý, líc sytě zelený, rub světlejší, lysý, hladký, žilnatina světle zelená, bez fialových či hnědých nádechů či skvrn. Zuby velké, nepravidelné, dlouze špičaté. Řapík lysý s fialově hnědým nádechem na třetině až polovině.

 

Réví je poměrně tenké, s dlouhými články s kolénky i články hnědočerveně žíhanými. Vrcholky světle zelené, vlnaté s hnědočervenými řapíky a články.

 

Hrozen střední, kuželovitý, rozvětvený, řídký.

 

Bobule podlouhlé, cca 15 – 20 mm, světle žluté, průsvitné, . Dužnina tuhá, chruplavá, sladká bez kořenité příchuti. Slupka tenká řídce černě tečkovaná, ojínělá, některé bobule v plné zralosti s hnědavými skvrnkami.

 

Bartolomějské Bartolomějské Bartolomějské

Bartolomějské

Využití

Stolní odrůda s velmi brzkým zráním.

Poznámka

Vzhledem k brzkému zrání bývají hrozny silně poškozovány ptactvem a vosami. Z tohoto důvodu je vhodné jednotlivé hrozny před zráním chránit zašitím do sáčků z jemné síťoviny.

Trpívá padlím i perenosporou.

Výzva
Máte na své zahradě (či v sadu) nebo znáte ze svého okolí tuto odrůdu? Dejte nám vědět. Pomůžete tak v mapování mizejících odrůd a k možné záchraně genofondu pro budoucí generace. Kontaktujte Občanské sdružení Hájenka.

 

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka