Odrůdy

Jablka

Název

Pisanka

 

Synonyma

nemá

Charakteristika

Odrůda je uváděna v soupise vystavovaných vzorků z První výstavy ovoce v Kopřivnici v roce 1895. Rovněž byla na kopřivnicku uváděna pamětníky. Po delším pátrání se podařilo nalézt strom majitelem označovaný tímto názvem a vlastnostmi popisovanými pamětníky v k. ú. Rybí. Odrůdu se doposud nepodařilo ztotožnit z některou z popsaných odrůd a proto ji uvádíme pod místním názvem.

 

Pisanka

Pisanka

Stručný popis

Plody jsou menší až střední, variabilního tvaru od ploše kuželovitého po výrazně kuželovitý, široce žebernaté, nepravidelné, tří nebo pětihranné, v kališní části někdy mírně sražené, váha okolo 90 g.

 

Kalich polotevřený, kališní jamka užší, hluboká, nápadně žebernatá. Ušty dlouhé, široké, nazpět zahnuté.

 

Stopka delší, přesahující okraj stopečné jamky více než polovinou délky, vyrůstá z hluboké, úzké jen nepatrně rzivé stopečné jamky.

 

Slupka tenká, pevná, lesklá, mírně voskovitá. Základní barva je žlutozelená později bělavě žlutá až žlutá krytá červení, na osluněných plodech až karmínovou s tmavším přerušovaným žíháním.

 

Dužina bílá, jemná, křehká, šťavnatá, osvěžující. Chuť sladce navinulá. Moučnatí pozvolna.

 

Jádřinec cibulovitý, dutoosý, komory prostorné otevřené.

 

Sklízí se koncem července, vydrží do srpna až začátku září.

 

 

Pisanka

Pisanka

Využití

Letní velmi časná odrůda zrající spolu s ´Průsvitným letním´ či ´Astrachánem bílým´. Na rozdíl od nich má ale poněkud delší výdrž. Využití jako stolní odrůda pro přímý konzum. V minulosti byla oblíbená pro své zrání v období letních polních prací a preferována zejména dětmi pro svou sladkou chuť.

Výzva
Máte na své zahradě (či v sadu) nebo znáte ze svého okolí tuto odrůdu? Dejte nám vědět. Pomůžete tak v mapování mizejících odrůd a k možné záchraně genofondu pro budoucí generace. Kontaktujte Občanské sdružení Hájenka.

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka