Odrůdy

Jablka

Název

Kopřivnický kuželek

 

Synonyma

Kuželek

Charakteristika

Stará lokální odrůda rozšířená původně v okolí Kopřivnice. Doloženy jsou dvě varianty: žlutý kuželek a zelený kuželek. Zelený kuželek však nebyl od 50. let 20. století nalezen. Odrůda byla proslavena řídícím učitelem Leopoldem Víchou. Ten ji mimo jiné vystavoval na ovocnické výstavě ve Vídni, kde za ni získal 1. cenu.

 

Kopřivnický kuželek

Stručný popis

Plody Odrůda s výrazně pravidelně kuželovitými plody bez hran. Velikost plodů střední, hmotnost plodů okolo 100g.

 

Kalich pootevřený i zavřený, ušty dlouhé na bázi široké, kališní jamka středně hluboká vroubená drobnými podlouhlými hrbolky.

 

Stopka většinou jen mírně přesahuje okraj rzivé stopečné jamky. Slupka hladká, suchá, lesklá, pevná, lámavá.

 

Slupka Základní barva je bledě až slámově žlutá, posetá výraznými rzivými lenticelami. Na osluněných plodech zřídka rozmyté nevýrazné líčko.

 

Dužina bílá, tuhá, hruběji zrnitá, chruplavá, středně šťavnatá s jemnou charakteristickou vůní dubové kůry.

 

Jádřinec cibulovitý, prostorný s velkými pouzdry a rozpraskanými přepážkami.

 

Zraje v polovině října, na skládce vydrží do ledna, později moučnatí.

 

Stromy jsou mohutné, vytváří prostorné převislé koruny. Odrůda je velmi odolná mrazu. Doposud žijí stromy, které ve zdraví přestály mrazové pohromy v letech 1928 a 1940 i silné zimy v závěru 19. století.

 

Kopřivnický kuželek

Využití

Mimo přímý konzum jako stolní odrůda bylo ovoce oblíbené na mošt (i kvašený místně zvaný burčak konzumovaný za tepla zejména při podzimních polních pracích). Pro svou pevnou dužinu byla jablka oblíbená i k výrobě kompotu či k nakládání do zelí. Spíše než do sklepa se ukládaly na zimu do sena na půdu. Ranky a otlaky vzniklé při setřásání z vysokých stromů snáze zasychaly a korkovatěly a seno chránilo jablka před zmrznutím.

Výzva
Máte na své zahradě (či v sadu) nebo znáte ze svého okolí tuto odrůdu? Dejte nám vědět. Pomůžete tak v mapování mizejících odrůd a k možné záchraně genofondu pro budoucí generace. Kontaktujte Občanské sdružení Hájenka.

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka