Fabaceae - bobovité

Starší názvy - motýlokvěté, luštinaté. Bobovité jsou byliny nebo dřeviny, které se nikdy nevyskytují ve vodním prostředí. Všechny rostliny této čeledi mají na kořenech hlízky s bakteriemi, které dokáží přeměnit vzdušný dusík na důležité dusíkaté sloučeniny potřebné pro růst rostliny. Této skutečnosti se využívá zvláště ke zlepšení kvality půd. Listy jsou střídavé, složené, s palisty. Květy jsou souměrné, oboupohlavné. Korunu tvoří pavéza, křídla a člunek. Pavéza je přítomna vždy, u některých rodů mohou chybět křídla a člunek. Plodem je lusk.
Tato čeleď je známá zvláště díky svému užití v zemědělství a při výživě obyvatelstva. Vojtěška, jetel, někdy také lupina se pěstují jako krmivo pro hospodářská zvířata a navíc zlepšují půdu. Každý z nás už někdy jedl fazole, čočku, hrách - všechny tyto potraviny - luštěniny - jsou semena bobovitých rostlin. Také sója, arašídy a lékořice patří do této čeledi. Velké množství druhů se pěstuje jako okrasné rostliny (vlčí bob, hrachory, fazole, vistárie, čilimník,…). Jsou to také důležité pícninářské, medonosné a léčivé rostliny.
Motýlokvěté zahrnují kolem 490 rodů a asi 12000 druhů rozšířených téměř po celém světě. U nás se vyskytuje přes 40 rodů s více jak 160 druhy. Bobovité patří mezi nejpočetnější čeledi na světě.


Bylo nalezeno 45 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Bylo nalezeno 45 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka