Detail

janovec metlatý

Cytisus scoparius

prútnatec metlovitý | Scotch broom

bobovité / Fabaceae

Botanická charakteristika:
Bohatě větvený, 50 – 200 cm vysoký keř. Větve prutovité, 5žebernaté, chudě olistěné, sytě zelené. Horní listy jednoduché, přisedlé, eliptické až úzce eliptické, dolní listy trojčetné, řapíkaté, lístky obvejčité. Květy po dvou nebo jednotlivě. Kalich zelený, koruna sytě žlutá. Plody jsou podlouhlé lusky. Semena jsou hnědá.

Místa výskytu:
S janovcem metlatým se u nás můžeme setkat na okrajích lesů, lesních světlinách, pastvinách, kolem cest, na vřesovištích, skalách a v lomech. Roste na písčitých až hlinitých, pouze kyselých a nezamokřených půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Janovec metlatý býval v 18. a 19. století vyséván k zúrodnění písčitých polí a zejména pro zimní pastvu ovcí. Později byl rozšiřován i lesníky jako pastva pro srnčí zvěř a zajíce; zelené větve slouží hlavně v zimě k okusu. Občas býval a je pěstován včelaři jako medonosná dřevina. Bývá používán ke zpevnění písčitých půd a také k jejich obohacení dusíkem. Druhové jméno předesílá, že tento keř bude mít něco společného s metlami. A opravdu, metlatých větví se lokálně používalo k výrobě košťat, případně k pletení košíků. Jak přírodní druh tak vyšlechtěné kultivary jsou pěstovány v zahradách. Janovec je jedovatý. Z některých obsažených jedovatých látek se vyrábějí léky na některá srdeční onemocnění.

 

 

Místo: Kraselov

Okres: Strakonice

Kraj: Jihočeský

Stanoviště: stráň

Půda: písčitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Jindřich Houska

Fotografoval: Jindřich Houska

Datum fotografie: 24.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka