Detail

kručinka barvířská

Genista tinctoria

kručinka farbiarska | Dyer´s Greenweed

bobovité / Fabaceae

Botanická charakteristika:
10 – 100cm vysoký keř s kmínkem. Listy nejsou složené. Čepel je obkopinatá až eliptická, podlouhlá, na líci lesklá a tmavfozelená, na rubu světle zelená. Květy v bohatých hroznech, kalich je přisedlý až opadavý, koruna protáhlá, žlutá. Plody jsou velké, v obrysu úzce podlouhlé lusky. Druh je velmi proměnlivý, proto se rozčleňuje na několik poddruhů.

Místa výskytu:
Teto keřík roste v dubových lesích a jejich lemech i lemech ostatních lesů, na loukách, pastvinách, vřesovištích a skalnatých místech. Půdy si vybírá mírně vlhké, chudé na dusík a hluboké. Má ráda rovněž dostatek světla.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Je to jeden z nejpopulárnějších druhů, ze kterých se získává barvivo pro barvení vlny a látek. Barviva se získávají ze žlutých květů nebo vrcholků větviček s poupaty. Díky obsahu silic a alkaloidů je to jedovatá a zároveň léčivá rostlina, užívá se však jen velmi zřídka, protože její léčivé účinky nejsou dobře probádané. Je rovněž vhodnou zahradní rostlinou, má vzhledný kulovitý tvar.

Ochrana:
Jako druh ohrožena není, avšak jeden její poddruh, kručinka barvířská vyšší, je na našem území zařazen do kategorie ohrožení A3, tedy mezi nejasné případy vyhynulých a nezvěstných taxonů.

 

 

Místo: Nedašova Lhota

Okres: Zlín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: louka

Půda: hlinitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 11.7.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka