Detail

hrachor vonný

Lathyrus odoratus

hrachor vonavy

bobovité / Fabaceae

      hrachor / Lathyrus

Botanická charakteristika:
Jednoletá bylina s popínavými nebo poléhavými, 50–150 cm dlouhými lodyhami. Listy s 1 párem lístků, palisty polostřelovité až kopinaté, lístky kratičce řapíkaté, podlouhlé až vejčité, světle zelené až nasivělé. Složený list zakončen větvenou úponkou. Kalich zvonkovitý, chlupatý, zelený, koruna v různých pastelových odstínech růžové, fialové a modré, nebo bílá, pavéza okrouhlá, veliká, člunek a křídla menší. Plody v obrysu podlouhlé, světle hnědé až šedohnědé lusky.

Místa výskytu:
Hrachor vonný nalezneme daleko více na zahrádkách a balkónech než ve volné přírodě. Není to náš původní druh, jeho domovinou je Itálie a Sicílie. U nás vzácně a jen přechodně zplaňuje, když už máme to štěstí, tak ho můžeme najít poblíž sídlišť, na polích, podél zdí a plotů, velmi zřídka také na rumištích. Potřebuje kyprou, humózní a vlhkou půdu na slunných místech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Tato půvabná popínavá rostlina se pěstuje jako letnička na balkonech a v zahradách zvláště k pokrytí plotů a zídek. Začal se pěstovat na přelomu 17. a 18. století, ve druhé polovině 19. století počaly vznikat první hybridy a formy, kterých dnes existuje nepřeberné množství a které mají nejrůznější barvy, tvary i velikosti květů a část z nich i příjemně voní. Je to také něžná květina k řezu vhodná do nejrůznějších letních aranžmá.

Ochrana:
Není ohroženým ani chráněným druhem. Nepůvodní druh květeny ČR.

 

 

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj pole

Půda: hlinitojílovitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 6.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka