Detail

jetel červenavý

Trifolium rubens

ďatelina červenastá | Red Trefoil

bobovité / Fabaceae

      jetel / Trifolium

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přímou, 20 – 60cm vysokou lodyhou. Listy lysé, řapíkaté, palisty kopinaté, lístky úzce eliptické až podlouhlé, přisedlé, na okraji jemně a ostře pilovité. Složený list zakončen lístkem. Květy uspořádány v hlávkách, ty jsou nejprve kulovité, později válcovitě protažené, jednotlivé, málokdy po dvou. Květy přisedlé, koruna tmavě purpurová, vzácně bílá, pavéza o trochu delší než člunek. Plody jsou obvejčité, nepukavé lusky.

Místa výskytu:
Roste v lemech a světlinách dubových a dubohabrových lesů, na křovinatých výslunných stráních a mezích. Volně v přírodě roste převážně na bazických až neutrálních, sušších půdách. Teplomilný druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jetel červenavý je naprosto nedoceněnou okrasnou rostlinou. Díky jeho fascinujícím květenstvím a zároveň pěknému zelenému odstínu jeho listů by jej bylo možno pěstovat jak na záhonech, tak používat k řezu a do suchých vazeb. I přes jeho vysokou dekorativní hodnotu se tak ale neděje. Je to nejspíše dáno tím, že je tento druh relativně neznámý a také docela vzácný. Rozhodně by si však zasloužil pěkné místo v mnoha zahradách. V minulosti byl pokusně pěstován jako pícnina.

Ochrana:
Jetel červenavý patří mezi ohrožené druhy naší květeny (kategorie C3).

 

 

Místo: Nedašova Lhota

Okres: Zlín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: louka

Půda: hlinito-jílovitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 11.7.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka