Detail

všivec lesní

Pedicularis sylvatica

všivec lesný | Lousewort

zárazovité / Orobanchaceae

Botanická charakteristika:
Víceletá nebo dvouletá, 5 – 20 cm vysoká bylina. Hlavní lodyha přímá, lysá, vedlejší vyrůstají při její bázi. Listy řapíkaté, čepel v obrysu podlouhlá, peřenosečná, úkrojky hrubě zubaté. Květy ve volném hroznu. Kalich za květu nafouklý, koruna červenofialová až růžová. Plody jsou zploštěle elipsoidní tobolky. Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
Roste vlhkých až mokrých, často zrašeliněných loukách, krátkostébelných pastvinách a vřesovištích. Vyhovují mu kyselé, živinami chudé půdy v vysokou hladinou podzemní vody. Světlomilný a konkurenčně slabý druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ochrana:
Všivec lesní je ohroženým druhem naší květeny (C3), zákonem je chráněn dokonce jako silně ohrožený (§2). Je konkurenčně slabý, mizí při vysušování stanovišť a převládnutí vysokostébelných travin. Pro jeho zachování je nezbytné provádět kosení stanovišť, zabránění jejich zarostení dřevinami a neprovádět melioraci lokalit. Přestože je všivec lesní ohrožený a zranitelný druh, je na tom stále podstatně lépe než ostatní u nás se vyskytující všivce, které jsou buď silně či kriticky ohrožené nebo již vyhynulé.

 

 

Místo: Horní Bečva

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: rašelinná louka

Půda: hlinito-rašelinná, vlhčí

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 11.6.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka