Detail

lilek černý

Solanum nigrum

ľuľok čierny | Black nightshade

lilkovité / Solanaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 30 – 50 cm vysoká bylina s přímou nebo šikmou lodyhou. Listy řapíkaté, tmavě zelené, kopinaté až široce vejčité, obvykle celokrajné, na bázi klínovité. Květy oboupohlavné, 5četné, kalich zvonkovitý, koruna kolovitá, bílá, na cípech často světle modrofialově naběhlá, na konci často s nazpět ohnutými cípy. Plody jsou kulovité, fialově černé, zelené nebo žlutozelené bobule s asi 50 – 70 semeny.

Místa výskytu:
Roste na kompostech, rumištích, okrajích hnojišť, smetištích, dvorech hospodářských objektů, dnech letněných rybníků, polích a na mnoha dalších, antropicky ovlivněných stanovištích. Nitrofilní a synantropní druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Lilek černý je mírně jedovatá rostlina. Obsahuje množství steroidních alkaloidů, mezi nejdůležitější patří solanin a solasodin. Pro menší děti jsou nebezpečné černofialové bobule, které mohou zaměnit za jiné jedlé plody. Bobule lilku černého nejsou tak nebezpečné jako třeba bobule rulíku zlomocného, nesmíme je však podceňovat, protože obsahují zdraví škodlivé alkaloidy a mohou vyvolat otravu. Na druhou stranu byly vypěstovány odrůdy se sníženým obsahem těchto látek, jejichž plody jsou vhodné k nakládání. Novozélandští Maorové zase pojídají listy přírodního lilku černého jako zeleninu a z plodů vyrábějí marmeládu.

Plevelná rostlina v zelinářských zahradách a polích s okopaninami.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj zahrady

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 13.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka