Detail

čertkus luční

Succisa pratensis

čertkus lúčny | Devilsbit

štětkovité / Dipsacaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina, 35-80 cm vysoká. Lodyha přímá, jednoduchá nebo nahoře vidličnatě větvená, dole lysá, nahoře pýřitě chlupatá. Přízemní a dolní lodyžní listy řapíkaté s čepelí celistvou, nejčastěji úzce kopinatou, tupě špičatou. Oboupohlavné květy vytvářejí na konci lodyhy polokulovitý strboul. Zákrov je tvořen ze zelených, chlupatých listenů. Korunní lístky květů jsou modrofialové, někdy až bílé. Plod je nažka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na střídavě vlhkých loukách a pastvinách, slatinách a statinných loukách, okrajích vlhkých lesních cest. Vyhovují mu humózní, jílovité až hlinité nebo rašelinné půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Lidově nazývaný čertůvkus nebo čerta kus. Jméno dostal podle toho, že vytrvává na svém stanovišti krátkým, černým, válcovitým oddenkem jakoby ukousnutým. Toto ukousnutí se v minulosti připisovalo ďáblovi, který záviděl lidem léčivý kořen této byliny a tak jej v zemi ukusoval. Kořene bylo v minulosti využíváno v lidovém lékařství a proti začarování dobytka.

Ochrana:
Vzhledem k tom, že je vázán na vlhčí louky a pastviny, které byly v minulosti často odvodňovány a zúrodňovány, stává se méně rozšířeným druhem.

 

 

Místo: Trojanovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: vlhká louka

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka