Detail

vlčí bob (lupina) mnoholistý

Lupinus polyphyllus

lupina mnoholistá | Garden Lupin

bobovité / Fabaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 50 – 100 cm vysoká bylina s obvykle dutou lodyhou. Listy 12 - 15četné, lístky úzce kopinaté až obkopinaté. Palisty ze 2/3 srostlé s řapíkem, volná část šídlovitá. Květy v 15 – 40 cm dlouhém hroznu, bělavé, světle modré až fialové (u pěstovaných kultivarů i jiných barev). Plody jsou pukavé lusky, semena elipsoidní až téměř kulovitá, mírně zploštělá, světle hnědá, s tmavými skvrnami.

Místa výskytu:
Roste na mýtinách, okrajích lesů a cest a v řídkých lesních porostech. Vyhledává kyselé až neutrální půdy; na půdách zásaditých jej nenajdeme. Výrazně světlomilný druh. Pochází ze západní části USA, u nás je pěstován od konce 19. století a následně zplaněl a zdomácněl (viz Využití a zajímavosti).

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Lupina neboli vlčí bob mnoholistý k nám byl dovezen koncem 19. století z USA. Byl často vyséván v lesích, zvláště na kyselých půdách pro obohacení půdy dusíkem a jako pastva pro zvěř. Jeho použití v lesnictví však bylo dlouhou dobu předmětem sporů. V současnosti se používá ke zpevňování silničních a železničních náspů a zářezů.

Vlčí bob je však hlavně velmi známá a často pěstovaná okrasná trvalka a rostlina k řezu. Od zavedení do kultury u nás se intenzivně šlechtí, a tak vzniklo velké množství hybridů. Všechny zahradní hybridy jsou statného vzrůstu a mají velké výrazné květy nahloučené v dlouhém hroznu. Barva květů je bílá, žlutá, růžová, oranžová, cihlově červená, karmínová, modrá až temně fialová a existují i dvoubarevné kultivary. Krom toho, že vlčí bob ozdobí záhony, obohatí také půdu o důležitý dusík. Pěstují se výhradně vytrvalé kultivary, které se snadno množí semeny nebo dělením.

Ochrana:
Není ohroženým druhem. Na našem území zdomácnělá rostlina vyskytující se s proměnlivou hustotou na celém území od nížin do hor.

 

 

Místo: Újezd u Chocně

Okres: Ústí nad Orlicí

Kraj: Pardubický

Stanoviště: okraj lesa

Půda: hlinito-písčitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 16.6.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka