limonka Gmelinova
Limonium gmelinii
limonka Gmelinova
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30–60 cm vysoká bylina se silným oddenkem. Lodyha přímá, rozestále větvená. Listy kožovité, v přízemní růžici, kopisťovité, podlouhle obvejčité, eliptické nebo podlouhlé, k bázi zúžené, řapíkaté, lodyžní listy drobné, šupinovité. Květy vyrůstají v 1(–2)květých stopkatých svazečcích, které jsou uspořádány v hustých klasech. Kalich nálevkovitý, kališní lem světle (červeno)fialový nebo bílý, koruna modrofialová. Plod tobolka.
Místa výskytu:
Vyskytuje se přirozeně mimo území ČR na slaných kontinentálních stepích, slaniscích a zasolených loukách, druhotně podél dálnic. V ČR se vyskytuje pouze na čtyřech lokalitách, podél dálnic (zavlečená).
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Původem pochází z jihovýchodní Evropy, Ukrajiny, jihovýchodního evropského Ruska, jihozápadní Sibiře a Džungarie.
Na území České republiky byla poprvé zaznamenána v roce 2009 na dálnici D1 na jižní Moravě. Následně byly objeveny další lokality podél dálnice D2. Zavlečení bylo jistě spojeno s automobilovou dopravou. Zdroj diaspor pravděpodobně pochází z jihovýchodní Evropy, patrně z Maďarska, kde roste přirozeně na slaniskových trávnících a zasolených střídavě vlhkých loukách a také se vyskytuje druhotně podél dálnic a odkud mohly být diaspory zavlečeny intenzivní dopravou.
Ochrana:
Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (2009). [Naturalized] [zdomácnělý]
Místo: Rakvice
Okres: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Stanoviště: silnice
Půda: štěrkovito-hlinitá
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 12.9.2015
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka