Detail

lnice Pelisserova

Linaria pelisseriana

| Jersey Toadflax

jitrocelovité / Plantaginaceae

      lnice / Linaria

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 15–70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, často u báze větvená. Lodyžní listy úzce čárkovité, přízemní obvejčité až široce eliptické, tvořící trojčetné přesleny. Květenství klas tvořený 2–20 květy. Květy souměrné. Koruna pyskatá, purpurově-fialová nebo zřídka purpurová, hrbolek dolního pysku světle fialový až bílý s nafialovělou žilnatou kresbou, ostruha dlouhá asi 1 cm. Plodem kulovité tobolky. Semena velmi drobná (0.8–1 mm v průměru), okrouhlá, šedavě hnědá s lemem tvořeným jednobuněčnými papilami.

K: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
V ČR se vyskytuje pouze na jediné lokalitě, na železnici. Roste na kamenito-štěrkovitém svršku koleje.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Původem pochází Linaria pelisseriana ze středního a východního Středozemí a částečně přesahuje do západní Evropy. V původním areálu roste na sušších pastvinách, polích, náspech, rozvolněnách křovinách, na půdách písčitých či kamenitých. Zavlečena byla také do Austrálie a na Nový Zéland. V Austrálii se na východě a jihovýchodě země obecně rozšířila a zdomácněla.

Linaria pelisseriana patří do sekce Pelisserianae, která zahrnuje tři taxony: L. pelisseriana, L. triornithophora a L. dumanii.

Na území České republiky byla poprvé zaznamenána v roce 2014 na železnici na severní Moravě. Zavlečení bylo jistě spojeno s nákladní železniční dopravou přepravující kontejnery se zbožím. Zdroj diaspor pravděpodobně pochází ze Středozemí, patrně z Itálie. Není však vyloučeno, že roste na železniční síti buď v České republice nebo v okolních zemích (především na překladištních nákladových nebo seřaďovacích nádražích), byla dosud přehlížena a diaspory pocházejí odtud. Prozatím však z okolních států nebyla hlášena.

Ochrana:
Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (2014). [Casual] [občas zavlékaný]

Vybraná literatura:
Kocián P. (2014): Linaria pelisseriana (L.) Mill. – a new alien species in the Czech Republic. – Acta Musei Silesiae, Scientiae Naturales, 63: 283–288.

[poslední aktualizace: 23.5.2015]

 

 

Místo: Kopřivnice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: železniční svršek

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 20.5.2015

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka