kontryhel pastvinný
Alchemilla monticola
| Hairy Lady's Mantle
Botanická charakteristika:
Vytrvalá,5–30 cm vysoká, špinavě šedozelená bylina s růžicí přízemních listů. Listy okrouhle ledvinité, slabě zvlněné nebo ploché, laloky listů polovejčité, s celokrajnými zářezy. Květy menší nebo střední (max. 5 mm v průměru), 4četné, uspořádané do klubíček, češule květů řídce chlupatá.
Místa výskytu:
Vyskytuje se na různých travnatých stanovištích (loukách, pastvinách, okrajích cest, příkopech), především ruderalizovaných.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Kontryhel je známý tím, že na vroubkovaném okraji a ve středu jeho krásně tvarovaných listů bývají blyštivé kapky rosy. Latinský název kontryhele – Alchemilla – nám může správně asociovat souvislost s alchymisty. Ve středověku totiž alchymisté tyto kapky sbírali a využívali je při hledání kamene mudrců. Dnes již víme, že kouzelnou moc bohužel nemají, ale málokdo ví, že ve skutečnosti jsou kontryhelové „kapky rosy“ přebytečnou vodou, kterou rostlina vylučuje speciálními otvory – hydatodami. Výdej vody v kapalném stavu se odborně nazývá gutace.
Kontryhel je svým vzhledem nezaměnitelný, ovšem rozlišování jednotlivých druhů je značně obtížné. Kontryhely se, stejně jako například jestřábníky, rozmnožují apomikticky, což zapříčiňuje velkou a nepřehlednou morfologickou variabilitu a plasticitu.
Léčivá rostlina.
Kontryhel je významnou léčivou bylinou používanou při ženských obtížích všeho druhu. Pro představu několik příkladů jeho blahodárného působení: účinně tlumí gynekologické krvácení, reguluje menstruaci a tlumí bolesti s ní spojené, pomáhá při klimakterických potížích, zmírňuje bílý výtok, posiluje děložní svalstvo a tím snižuje náchylnost k potratům a výhřezům dělohy, pomáhá v době těhotenství a vůbec celkově působí blahodárně na ženský organismus. Používá se kvetoucí nať, z níž se připravuje nálev podávaný vnitřně nebo odvar při použití zevním. Velkou výhodou byliny je, že její užívání nemá vedlejší účinky a je možné ji podávat dlouhodobě.
Ochrana:
Není ohrožený. Hojný druh. Nejběžnější zástupce rodu na našem území, nejčastěji roste od střední poloh až do hor. Výškového maxima dosahuje na naší nejvyšší hoře Sněžce (1602 m).
Místo: Hranice
Okres: Přerov
Kraj: Olomoucký
Stanoviště: louka
Půda: hlinitá
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián via BOTEX
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 18.5.2015
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka