Detail

hadinec obecný

Echium vulgare

hadinec obyčajný | Viper´s Bugloss

brutnákovité / Boraginaceae

Botanická charakteristika:
Hadinec obecný je 30 – 90cm vysoká, dvouletá až vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, nevětvená, červeně až fialově naběhlá. Listy jsou kopinaté až obkopinaté, přízemní řapíkaté, lodyžní přisedlé, všechny celokrajné. Květenství vyrůstá v úžlabí listenů, květy jsou modré nebo červenorůžové. Plody jsou trojhranné tvrdky.

Místa výskytu:
Roste na nejrůznějších ruderálních a lidmi ovlivněných stanovištích – na náspech a kolejištích železničních tratí, haldách, nádražích, v příkopech a při okrajích cest, rumištích, také na polích. Má rád sušší až mírně vlhké, štěrkopísčité až hlinitojílovité půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Květy hadince při troše fantazie připomínají hlavu hada s vyplazeným rozeklaným jazykem. Odtud vzešlo české jméno hadinec i latinské Echium (échion = had). Proto se také rozdrcená rostlina přikládala na uštknutí. Hadinec opravdu obsahuje účinné látky, dnes se však proti hadímu kousnutí už nepoužívá, spíše se z něj dělají obklady k zevní léčbě křečových žil anebo se ve formě koupelí používá k léčení revmatismu a některých kožních chorob. Ozdobnými jedlými květy se zdobí pokrmy a nápoje nebo se kandují. Hadinec má mnoho lidových názvů – panská láska, volový jazyk, vlčí ocas, liščí ocas, koňský ocas, ocasáč, žebrák, případně železník.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Kojetín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: odkryv horninového valu

Nadmořská výška: 430 m

Půda: kamenitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 14.6.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka