Detail

náprstník červený

Digitalis purpurea

náprstník červený | Foxglove

jitrocelovité / Plantaginaceae

      náprstník / Digitalis

Botanická charakteristika:
Dvouletá, řidčeji vytrvalá, statná bylina. První rok se vytváří přízemní růžice listů, druhý rok vyrůstá 60 – 150cm vysoká květonosná lodyha. Listy vějčité až vejčitě kopinaté, na rubu často šedoplstnaté, na okraji vroubkované až pilovité. Květy v dlouhých hustých jednostranných květenstvích, nicí, koruna nachová, řidčeji bílá, 4 – 5cm dlouhá. Plodem jsou tobolky s množstvím drobných hnědých semen.

K: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
Náprstník červený nalezneme na pasekách, lesních světlinách, podél lesních cest, ve světlých lesích, méně často také v křovinách. Vyhovují mu kyselé, vlhké, kamenité půdy. Vyhýbá se územím s holomrazy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Tato známá a oblíbená rostlina je často pěstována jako okrasná, ať už její přírodní formy s nachovými a bílými květy nebo četné různobarevné kultivary.

Léčivá / jedovatá rostlina.
Její hlavní využití je však v lékařství. Všechny náprstníky obsahují srdeční glykosidy digitalin, digitoxin a další, proto jsou používány jako surovina pro výrobu léků na srdce. Obsah těchto látek je rovněž činí prudce jedovatými. V minulosti byl k léčebným účelům využíván hlavně tento druh, náprstník červený, později byl nahrazen účinnějším náprstníkem vlnatým (Digitalis lantana). Náprstník červený je asi vůbec nejznámější léčivka na srdce. Stejně tak je to zároveň s rulíkem zlomocným (Atropa bella-donna) nejznámější jedovatá rostlina.

Je dobré seznámit s náprstníkem už povyrostlejší děti, které již nezkoumají svět zejména ústy, a poukázat na jeho nebezpečnost. Náprstník, přestože obsahuje smrtelné jedy, není ve skutečnosti pro děti příliš nebezpečný. Děti mívají především pokušení jíst plody, a ne květy. A i kdyby se květ pokusily sníst, rostlina sama je od toho odradí. Květy, ba i celá rostlina, chutnají odporně hořce, což se projeví již při prvním kousnutí a od další konzumace to zaručeně odradí.

Ochrana:
Není ohrožený.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1790). Invazní druh.

léčivá rostlina jedovatá rostlina

 

 

Místo: Hutisko-Solanec

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj lesní cesty

Půda: kamenitá, vlhká

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.7.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka