Detail

světlice barvířská

Carthamus tinctorius

požlt farbiarsky | Safflower

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá až dvouletá, 40-90 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, na bázi dřevnatějící. Listy lodyžní vejčité, vejčitě kopinaté až široce vejčité. Květenství úbory. Květy žluté, později oranžové až červené. Plod nažky.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na polích (pěstovaná), občas zplaňuje z kultury kolem polních cest, na rumištích, v okolí lidských sídlišť.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Světlice barvířská je jednou z nejstarších kulturních plodin. Z nažek se lisuje olej, který se používá jak v potravinářství, tak také v barvířském a kosmetickém průmyslu. Rostlina se v minulosti využívala jako tzv. nepravý šafrán, tedy náhražka skutečného šafránu, kterého bylo vždy nedostatek.

Jak již název napovídá, světlice je či spíše byla významnou barvířskou rostlinou. Květy se používaly po staletí k barvení látek. Již staří Egypťané znali světlici jako barvířskou rostlinu. V Asii byla používána k výrobě barev a v kosmetice. S vynálezem chemických barviv ztrácela postupně své postavení. Lze ji však s úspěchem využít k domácímu barvení látek jako zdroj žlutého a červeného odstínu. Někdy se využívá k výrobě potravinářského barviva.

Bylo vyšlechtěno značné množství odrůd určených především pro okrasné účely. Sušené rostliny jsou někdy využívány do suchých vazeb.

Ochrana:
Není ohrožená. Pěstuje se v teplejších územích, kde také může zplaňovat. Adventiv. Neofyt.

 

 

Místo: Suchá Loz

Okres: Uherské Hradiště

Kraj: Zlínský

Stanoviště: rumiště

Půda: kamenito-hlinitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.8.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka