devětsil Kablíkové
Petasites kablikianus
deväťsil
| Butterbur
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, trsnatá, 10-40 cm (-70 cm za plodu) vysoká bylina. Květonosná lodyha vzpřímená, nápadně podélně žebernatá. Listy lodyžní šupinovité, kopinaté. Listy se plně vyvíjejí až po odkvětu, jsou střední, řapíky plné, mělce rýhované na svrchní straně široce promáčklé, čepel trojúhelníkovitě srdčitá až vejčitá, na líci leskle tmavě zelené. Květenství úbor. Úbory uspořádané do hroznovitě složeného květenství. Květy bílé. Plod nažka s chmýrem.
Místa výskytu:
Vyskytuje se na březích horských a podhorských potoků, náplavech, prameništích.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Devětsil Kablíkové - jak již název napovídá - byl pojmenován po české botaničce Josefíně Kablíkové, která žila v 19. století. Kablíková byla manželkou lékárníka ve Vrchlabí a věnovala se především květeně Krkonoš. Stala se velkou znalkyní místní flóry a vášnivou sběratelkou rostlin. Spolupracovala s tehdejšími předními botaniky, se kterými si vyměňovala herbářové sběry. Několik rostlin bylo pojmenováno právě po Kablíkové. Nejznámější je však právě Petasites kablikianus, který sama objevila.
Devětsily jsou zvláštní tím, že se se u každého druhu vyskytují dva typy kvetoucích rostlin. Jedny s převahou zdánlivě oboupohlavných květů (tzv. androdynamické) a druhé s převahou samičích květů (tzv. gynodynamické). Tyto typy se liší vizuálně habitem kvetoucích lodyh a mohou působit pro laika jako dva odlišné druhy.
Na společných lokalitách může vytvářet křížence jak s devětsilem lékařským, tak i s devětsilem bílým. Takoví kříženci jsou intermediálního charakteru a značně variabilní.
Devětsil Kablíkové - vedle hojnějších příbužných devětsilů - je méně častým hostitelem parazitické rostliny zárazy devětsilové.
Ochrana:
Devětsil Kablíkové patří z hlediska ohrožení mezi druhy vyžadující pozornost (C4a). Na našem území je jeho výskyt vázán pouze na několik horských a podhorských lokalit v Krkonoších, Hrubém Jeseníku a Beskydech (lokality v ČR tvoří západní hranici jeho areálu).
Místo: Ostravice
Okres: Frýdek-Místek
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: pobřežní porost
Půda: kamenitá, vlhká
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 8.4.2008
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka