laskavec zelenoklasý
Amaranthus powellii
láskavec zelenoklasý
Botanická charakteristika:
Jednoletá jednodomá, 20-100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jednoduchá nebo větvená, olivově zelená až načervenalá, lysá. Listy dlouze řapíkaté, kosníkovitě vejčité. Květenství prodloužené, nápadně štíhlé, často větvené, složené z dlouhého koncového a delších postraních lichoklasů. Plod tobolka
Místa výskytu:
Vyskytuje se na polích (zejména okopaniny), zahradách, na rumištích, nádražích, a v okolí lidských sídel a zemědělských objektů.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Původem ze západní a střední Ameriky. Odtud se postupně dostal do USA, Kanady a posléze do Evropy a dále do Asie, Afriky a Austrálie.
Rychle se šířící polní plevel zavlékaný především osivem, ale také mrvou. Jediná rostlina dokáže vyprodukovat několik desítek tisíc semen (některé prameny udávají až 100 000) s velmi dobrou klíčivostí. Na našem území se šíří od 70. let 20. století. Rozšířený je především v teplejších oblastech státu.
Často se vyskytuje na lokalitách společně s příbuzným laskavcem ohnutým, se kterým se může křížit a vytvářet hybridní rostliny, které mají intermediální charakter obou rodičů.
Laskavce - mladé rostliny- se v některých zemích (přdevším Asie) používají do salátů.
Ochrana:
Není ohrožen. Expanzivní plevel, v nedávné minulosti řazený do kategorie karanténních plevelů.
Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1853).
Místo: Jistebník
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: pole
Půda: hlinitá, suchá
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 6.8.2008
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka