Detail

kokoška pastuší tobolka

Capsella bursa-pastoris

kapsička pastierska | Shepherd's Purse

brukvovité / Brassicaceae

Místa výskytu:
Vyskytuje se na polích, v zelinářských objektech, na zahradách, rumištích, okolí cest a komunikací, v okolí lidských sídlišť a jiných člověkem ovlivněných místech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Plevelný druh. Hojně se vyskytuje na všech půdách od nížin do hor. Nejlépe se ji daří v plodinách, které nevytvářejí zapojený porost a také ve sklenících, pařeništích. S kokoškou se setká zcela jistě každý zahrádkář, při pletí svých záhonů zeleniny, kde může vytvořit při špatném obhospodařování i souvislé porosty a může se stát po vysemenění nepříjemným plevelem (jediná rostlina vytváří až několik tisíc semen - některé prameny udávají až 70 000).

Léčivá bylina známá již od antických dob. Drogou je nepřekvetlá, zdravá nať. Pozor rostlina může být napadena četnými chorobami - takovou nesbíráme /kokoška je známa jako hostitel mnoha chorob brukvovitých rostlin/. Droga má ostrou a hořkou chuť. Kokoška se používá v lidovém lékařství především k mírnění krvácení (vnitřního i vnějšího). Známá je mezi lidmi jako "všemocná bylina", zejména však jako bylina používaná při gynekologických obtížích. Především pomáhá při menstruaci. Dále se užívá při hemeroidech a při vysokém krevním tlaku. Je třeba používat drogu v malých dávkách a po konzultaci s lékařem, protože větší dávky mohou být zdraví škodlivé. Především by se měly ženy vyvarovat užívání drogy po dobu těhotenství, kdy může mít nepříznivý vliv na vývoj plodu.

Mladé rostliny se někdy užívají jako součást salátů. Ze semen se v minulosti získával olej na svícení. Semena se někdy též používala k výrobě hořčice.

Jméno je odvozeno od latinského capsella - zdrobnělina pro tobolku. Bursa pastoris znamená pastýřská mošna - odkazuje na vzhled šešulí. Lidově nazývaná též selská hořčice, taška, babí kapsy, bětuška, lopatička, srdíčka.

Ochrana:
Není ohroženým druhem.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Stanoviště: zahrada

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 19.7.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka