Detail

kontryhel obecný

Alchemilla vulgaris

alchemilka žltozelená

růžovité / Rosaceae

      kontryhel / Alchemilla

Místa výskytu:
Vyskytuje se na loukách, pastvinách a trávnících. Vyhovují mu vlhčí, těžší, nehnojené, živinami a humusem bohaté půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Léčivá rostlina.
Kontryhel je významnou léčivou bylinou používanou při ženských obtížích všeho druhu. Pro představu několik příkladů jeho blahodárného působení: účinně tlumí gynekologické krvácení, reguluje menstruaci a tlumí bolesti s ní spojené, pomáhá při klimakterických potížích, zmírňuje bílý výtok, posiluje děložní svalstvo a tím snižuje náchylnost k potratům a výhřezům dělohy, pomáhá v době těhotenství a vůbec celkově působí blahodárně na ženský organismus. Používá se kvetoucí nať, z níž se připravuje nálev podávaný vnitřně nebo odvar při použití zevním. Velkou výhodou byliny je, že její užívání nemá vedlejší účinky a je možné ji podávat dlouhodobě.

Kontryhel je známý tím, že na vroubkovaném okraji a ve středu jeho krásně tvarovaných listů bývají blyštivé kapky rosy. Latinský název kontryhele – Alchemilla – nám může správně asociovat souvislost s alchymisty. Ve středověku totiž alchymisté tyto kapky sbírali a využívali je při hledání kamene mudrců. Dnes již víme, že kouzelnou moc bohužel nemají, ale málokdo ví, že ve skutečnosti jsou kontryhelové „kapky rosy“ přebytečnou vodou, kterou rostlina vylučuje speciálními otvory – hydatodami. Výdej vody v kapalném stavu se odborně nazývá gutace.

Kontryhel je svým vzhledem nezaměnitelný, ovšem rozlišování jednotlivých druhů je značně obtížné. Kontryhely se, stejně jako například jestřábníky, rozmnožují apomikticky, což zapříčiňuje velkou a nepřehlednou morfologickou variabilitu a plasticitu.

Ochrana:
Není ohrožený. Je jedním z nejhojnějších zástupců rodu na našem území. Roste téměř na celém území našeho státu, nejhojnější je v horských a podhorských polohách.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Bernartice nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: louka

Půda: hlinitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 9.5.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka