česnáček lékařský
Alliaria petiolata
cesnačka lekárska
| Garlic Mustard
Botanická charakteristika:
Dvouletá, 20–80 cm vysoká léčivá bylina. Přízemní listy ledvinité až okrouhlé, lodyžní menší, trojúhelníkovitě vejčité, na okraji vroubkované až hrubě laločnaté, tupě zubaté. Květy v krátkých hroznech, drobné. Kališní lístky bledě zelené se světlým lemem, korunní bílé, podlouhle obvejčité. Plody jsou 3,5 – 5 cm dlouhé šešule, přímo odstálé až přímé, obsahující množství semen.
Místa výskytu:
Převážně se vyskytuje v listnatých lesích a jejich lemech, dále v lesních pláštích, pobřežních křovinách, akátinách, druhotně v parcích, zahradách, na hřbitovech a stinných zídkách, poblíž sídlišť, občas na rumištích. Je to nitrofilní druh, kterému se daří na vlhčích, živinami a humusem bohatých, zásaditějších půdách. Roste na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí, hlavně v polostínu.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Léčivá bylina s dezinfekčními účinky, používaná například k obkladům. V zahraničí se občas používá do jarních salátů, podobně jako několik dalších jarních planých rostlin (česnek medvědí, orsej jarní, kopřiva dvoudomá…), hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C. Mimoto obsahuje několik štiplavých a čpavých látek a také thiosloučeniny (organické látky obsahující síru), které způsobují jeho česnekový zápach.
Ochrana:
Není ohroženým ani chráněným druhem.
Původní druh květeny České republiky. (Native).
Místo: Loučka
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: břeh potoka Jičínky
Nadmořská výška: 280 m
Půda: hlinitá, silně zamokřená
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 10.5.2003
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka