Detail

koniklec luční český

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica

poniklec lúčny

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, bělavě chlupatá rostlina. Stonek za květu 8 – 15 cm dlouhý, v horní části nicí, za plodu průměrně 22 cm vysoký, vzpřímený. Listy nepřezimující, v přízemní růžici v počtu 3 – 5. Čepel v obrysu vejčitá až vejčitě kopinatá, 1-2x lichozpeřená, dále členěná v lístečky. Květ podepřen srostlým listenovitým útvarem. Květy víceméně malé, většinou válcovité, tmavě fialové, nicí. Plody jsou nažky.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v suchomilných a teplomilných travinných porostech, na skalách, při okrajích lesů. Roste na suchých nebo vysýchavých, minerálně bohatých půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jedovatá rostlina. Koniklec luční - jako ostatně další zástupci pryskyřníkovitých - obsahuje látku ranunkulin, která se dále štěpí na jedovatý protoanemonin, jež se sušením mění na inaktivní anemonin. Protoanemonin je dráždivý. Při styku s pokožkou způsobuje záněty, při požití dochází ke zvracení a průjmu. V minulosti užívaný jako léčivka.

Ochrana:
Koniklec luční český je silně ohroženým druhem (C2) a stejná ochrana je mu zajištěna i ze zákona (§2). U nás je rozšířen ve dvou oddělených arelách, české (severní, střední a východní Čechy) a moravské (jižní Morava), v oblastech nížinných a přilehlých oblastech středních poloh. Protože se jedná o silně ohrožený druh, nevyrýváme a nepřesazujeme jej z volné přírody do skalek!

 

 

Kraj: Jihomoravský

Stanoviště: stráň

Půda: hlinito-písčitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 20.4.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka