měsíček lékařský
Calendula officinalis
nechtík lekársky
| Pot Marigold
Botanická charakteristika:
Jednoletá, 30 – 60 cm vysoká bylina. Nejdolejší listy kopisťovité, za květu zaschlé, dolní lodyžní listy eliptické, výše postavené listy podlouhlé až kopinaté, celokrajné nebo velmi oddáleně a velmi mělce zubaté. Zákrov dvouřadý, jazykovité květy oranžové nebo sytě žluté, trubkovité květy žluté, oranžové nebo hnědavé. Plodem jsou nažky.
Místa výskytu:
Jako prastará léčivá a okrasná rostlina se pěstuje na celém území našeho státu, od nížin po hory. Je nenáročný na pěstování, roste na rozmanitých druzích půd. Vysévá se přímo na záhony, na lokalitách se samovolně udržuje několik let, nažky mají vysoký stupeň klíčivosti. Často zplaňuje na skládkách, rumištích, v okolí zahrad a hřbitovů
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Měsíček lékařský je dobře známou léčivou rostlinou a jeho využití je široké zejména v lidovém léčitelství. Pěstuje se jak ve velkém pro farmaceutcký průmysl, tak také na zahrádkách. Především se sbírá květ, popř. jen jazykovité květy a listy. Droga se získává z oranžově červených rostlin a má hořkoslanou chuť. Obsahuje saponiny, polyiny, alkoholy a silice. Vnitřně působí protizánětlivě, baktericidně. Užívá se samostatně nebo ve směsích. Z květů se připravuje čaj, který podporuje krevní oběh a užívá se při potížích s křečovými žilami. Důležité je také zevní použití. Především se používá při zánětech pokožky, při omrzlinách, drobnějších popáleních nebo poraněních. Na rány se uživá v lidové medicíně měsíčkový olej, který se vyrábí z květů stlačených v láhvi a ponechaných na slunci. Užívá se i při menstruačních potížích, při hemeroidech. Užívá se i ve formě mastí.
Jeho využití je však širší. Například čerstvé listy obsahují mnoho minerálů a vitamínů (především vitamínu A a C). Listy se přidávají do salátů a nebo se konzumují samostatně čerstvě natrhané. Z okvětních lístků se vyrábí žluté přírodní barvivo, které se používá například k barvení rýže, másla či sýrů nebo jako barvivo do polévek. Někdy se používá jako barvící náhražka šafránu.
Žluté barvivo se používá i v přírodní kosmetice při obarvování vlasů. Semena měsíčku lékařského obsahují vysoké množství proteinu a oleje.
Celá rostoucí rostlina odpuzuje hmyz a působí odpudivě proti háďátkům. Všechny části rostliny mají štiplavou vůni.
Ve zvycích jižních Slovanů, ale také Angličanů se měsíček používal jako prostředek, kterým se zaručeně získala láska druhého pohlaví. V zemích Blízkého Východu se měsíček užíval jako náhražka šafránu při smutečních obřadech.
V neposlední řadě je měsíček lékařský dobrou včelařskou rostlinou.
Ochrana:
Není ohrožený. Pěstovaná rostlina. Záhadou zůstává, odkud měsíček lékařský pochází. Je znám pouze z kultury. Je možné, že jde o kulturní odrůdu neznámého planého druhu z oblasti mezi Kanárskými ostrovy a Íránem, o druh odvozený od taxonu Calendula suffruticosa či o druh hybridogenního původu. Dnes se pěstuje na všech kontinentech a mnohde také zplaňuje.
Místo: Loučka
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: zahradní záhon
Půda: hlinitokamenitá, sušší
Světelné podmínky: polostín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 6.9.2006
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka