Detail

havez česnáčková

Adenostyles alliariae

mačucha cesnačkovitá | -

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 60 – 150 cm vysoká bylina s přímou, větvenou, tlustou, rýhovanou lodyhou. Přízemní listy dlouze řapíkaté, čepel trojúhelníkovitě srdčitá, na okraji nestejně laločnatě ostře zubatá, na rubu bělovlnatá. Lodyžní listy krátce řapíkaté, čepel trojboce srdčitá. Úbory jsou drobné, pouze 3-4květé, skládající bohaté chocholičnatě latnaté květenství. Zákrov úzce válcovitý, jednořadý, zákrovní listy kopinaté nafialovělé. Květy trubkovité, oboupohlavné, červenofialové. Plody vejcovité nažky.

Místa výskytu:
Roste na horských a subalpínských květnatých vysokostébelných a kapradinových nivách, březích horských potoků, lesních a subalpínských prameništích, subalpínských trávnících, vlhkých světlinách a v roklích v horských lesích, klečových porostech, horských klenových bučinách a papratkových smrčinách. Vyhledává stanoviště s vysokou vzdušnou vlhkostí. Roste na vlhkých, živinami bohatých, hlinitých až slabě štěrkovitých půdách. U nás roste v nejvyšších pohraničích sudetských pohořích a Beskydech. Naším územím probíhá severní hranice areálu druhu.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Úbory haveze se odlišují od ostatních úborů čeledi hvězdnicovitých. Jsou drobné a úzké. Tyto malé úbory jsou nahloučeny do velkých, hlávkovitých květenství - lat. Lata obsahuje přes 100 úborů.

Ochrana:
Není ohrožený.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Karlova Studánka

Okres: Bruntál

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: břeh horského potoka

Nadmořská výška: 1300 m

Půda: hlinitoštěrkovitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 9.7.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka