Detail

hlaváček (ohníček) letní

Adonis aestivalis

hlaváčik letný | Summer Pheasant´s-eye

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 20 – 45 cm vysoká bylina. Lodyhy přímé, v horní polovině chudě větvené, lysé a jen na bázi roztroušeně chlupaté. Lodyžní listy zpeřené v úzké čárkovité úkrojky, dolní listy řapíkaté, horní přisedlé. Kališní lístky široce vejčité, lysé, ke koruně přitisklé. Korunní lístky úzce vejčité, červené, na bázi s tmavě fialovou až černou skvrnou. Plody jsou lysé nažky.

Místa výskytu:
Roste na polích, zvláště na suchých vápnitých půdách či na půdách jílovitých. Vyskytuje se v teplých oblastech Čech a Moravy, jinde vzácně.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jedovatá rostlina. Hlaváček obsahuje mimo jiné jedovatý glykosid adonin. I když je obsah jedu v tomto druhu mnohem nižší než v příbuzném, prudce jedovatém hlaváčku jarním, přesto by se měl používat pouze pod lékařským dohledem. Čaj z hlaváčku se používá jako močopudný a potopudný prostředek, prostředek na spaní a lék proti kašli.

Z druhů Adonis, speciálně z Adonis vernalis, hlaváčku jarního, se získávají látky pro přípravu léku na stimulaci práce srdce. Tento prostředek je srovnatelný s digitalinem z náprstníku Digitalis a podává se často pro změnu, aby se zabránilo negativním následkům dlouhodobého užívání digitalinu.

Je možno jej i další hlaváčky pěstovat jako okrasné rostliny.

Ochrana:
Hlaváček letní je silně ohroženou rostlinou (ochranná kategorie C2). Jedná se o polní plevel, kterému značně uškodilo zavedení nových agrotechnických metod.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Okres: Kroměříž

Kraj: Zlínský

Stanoviště: pole

Půda: jílovitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 9.6.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka