kruštík podhorský
Epipactis leutei
kruštík Leuteho
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30-50 cm vysoká bylina s přímou lodyhou při bázi nafialovělou. Listy ve spodní části stonku jsou široce vejčité až vejčitě kopinaté, horní list kopinatý až úzce kopinatý. Květenství je řídké, složené z 7-21 květů. Dolní listen je nápadně až 7 cm dlouhý, úzce kopinatý [viz obrázek]. Květy jsou středně velké. Okvětí je otevřené. Vnější okvětní lístky jsou světle zelené. Vnitřní okvětní lístky jsou bělavě zelené s narůžovelým nádechem. Pysk je středně velký s tmavěrůžovým hypochilem. Epichil je šípovitého tvaru, delší než široký, bělavě růžový. Plody jsou tobolky.
Místa výskytu:
Roste v listnatých lesích (dubohabřiny, bučiny). Vyhovují mu vlhčí vápenité půdy.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Kruštík podhorský byl popsán teprve nedávno (1989) z území Rakouska. Pro Českou republiku byl jeho výskyt potvrzen v posledních letech a to jak v Čechách tak i na Moravě. Jeho rozšíření je zatím málo známé.
Některými autory je uváděn jako kruštík Leuteův.
Ochrana:
Kruštík podhorský je vzácným zástupcem vstavačovitých, není však zatím chráněn zákonem, ani není uváděn v Černém a červeném seznamu. Je to důsledek jeho poměrně nedávného potvrzení pro území České republiky.
Je lesním druhem a proto může být ohrožen především zánikem vhodných stanovišť (změna druhového složení lesa, nešetrná težba dřeva).
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: listnatý les
Půda: kamenito-hlinitá, vlhčí
Světelné podmínky: stín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 17.6.2006
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka