Detail

lichořeřišnice větší

Tropaeolum majus

kapucínka vätšia | Nasturtium

lichořeřišnicovité / Tropaeolaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, u nás však jednoletá bylina s 30-200 cm dlouhou, plazivou nebo popínavou lodyhou. Listy jsou štítovité, celokrajné s výraznou dlanitou žilnatinou. Květy jsou 5četné, vyrůstají na dlouhých stopkách, jsou velké, s oranžovou, žlutou nebo červenou korunou. Kališní lístky jsou žlutočervené, prostřední vybíhající v ostruhu. Plodem je tobolka.

Místa výskytu:
Pochází z Jižní Ameriky, u nás pěstovaná, zřídka zplaňující.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Lichořeřišnice se pěstuje v zahradách po celém světě jako okrasná rostlina. Do Evropy se dostala v 17. století v době Velkých zámořských objevů.

Listy a květy (i přes svoji ostrou chuť) se někdy jedí jako salát. V minulosti se květní poupata a nezralé plody nakládala do octa a používala se jako náhražka pravých kaparů (kapary jsou poupata kaparových keřů rostoucích ve Středomoří).

Mimo okrasu se někdy pěstuje také jako léčivka. Drogou je plod. Používá se při bakteriálních potížích močových cest. V semeně obsažená silice má výrazné antibakteriální účinky. V minulosti byly čerstvé listy nebo semena lichořeřišnice součástí tinktury proti vypadávání vlasů a k povzbuzení jejich růstu.

 

 

Místo: Loučka u Nového Jičína

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: zahrada (pěstovaná rostlina)

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 14.7.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka