proskurník lékařský
Althaea officinalis
ibiš lekársky
| Marsh Mallow
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 70 – 180 cm vysoká, sametově chlupatá bylina se ztlustlými kořeny. Listy řapíkaté, čepel dolních listů v obrysu okrouhlá až vejčitá, 3-5laločná, horní listy špičatě vejčité, slabě 3-5laločné, čepel na bázi srdčitá až tupě klínovitá, na okraji nepravidelně zubatá, po obou stranách hustě chlupatá. Palisty úzce kopinaté až čárkovité. Květy v koncových i úžlabních květenstvích. Lístky kalíšku v počtu 8 – 10, kalich do necelé poloviny srostlý. Korunní lístky široce obvejčité, mělce vykrojené, světle růžové až světle nafialovělé. Plod je poltivý, skládající se z 15 – 25 plůdků.
Místa výskytu:
Vyskytuje se v pobřežních křovinách a vysokobylinných porostech, na vlhkých loukách a pastvinách, v příkopech podél řek, druhotně na vlhkých ruderálních místech v obcích a jejich okolí, u mostů a komunikací, u rybníků. Roste na stanovištích periodicky zaplavovaných nebo s trvale vysokou hladinou podzemní vody. Ve vegetačním období je náročný na teplotu, v zimě však snáší i velmi nízké teploty. Růstává na zasolených místech (halofyt).
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Proskurník je již od starověku důležitou léčivou bylinou. Obsahuje, mimo jiných látek, vysoce kvalitní sliz, který vytváří na sliznicích ochrannou vrstvu a chrání je tak před škodlivými vlivy. Dovede dokonale tlumit kašel. Používá se při chorobách horních cest dýchacích, plic a průdušek, močových cest a ledvin, žaludku a střev. Nejhodnotnější částí rostliny s nejvyšším obsahem slizu je kořen, který se sbírá na podzim a suší se ve tmě. Sbírají se i květy a listy, zřídka i nať. Listy se sbírají počátkem léta před rozkvětem, květy těsně před rozvinutím. Výhodou sběru květů je jejich postupné dozrávání. Kořen se k léčebným účelům zpracovává zpravidla na macerát, kde kvality kořenového slizu vyniknou nejlépe, listy a květy se připravují obvykle formou nálevu. Proskurník je velmi citlivý na úpravu, sušení, skladování a vůbec na celkové zacházení s ním. Skladovanou drogu je doporučeno občas přesušit, aby nezplesnivěla, protože pohlcuje vzdušnou vlhkost. Pro potřeby farmaceutického průmyslu se pěstuje v polních kulturách.
Proskurník je znám svými léčivými účinky již od starověku. Později císař Karel I. Veliký nařídil dokonce jeho pěstování a ibišek, jak se proskurníku někde lidově avšak nesprávně říká, se postupně stal častou bylinkou v klášterních zahradách, odkud přešel do obecného pěstování. Od těchto dob se na něj místy zapomnělo, ale nikdy ne docela, a tak se celá staletí větší či menší měrou používá stále.
Rostlina je proslulá na mnoha místech světa. Například ve Francii se čerstvé výhonky konzumují jako jarní posilující prostředek. Na Středním východě se kořen nejprve vaří a pak se smaží na cibuli a na másle. V Severní Americe se kořen tradičně používal k výrobě cukrovinek, v 19. století však byl nahrazen syntetickými přísadami. Nicméně jméno oněch cukrovinek, které je shodné s anglickým názvem proskurníku, přetrvalo dodnes – marshmallow. Tyto dětmi i dospělými oblíbené bonbóny se vyrábí i u nás. V Americe je oblíbený i proskurníkový sirup, který je velice účinný proti kašli a kataru sliznic. A vůbec, existuje velké množství lidových receptur jak a na co proskurník zpracovávat.
Z vláken v lodyhách se vyráběla lana, papír a textilie. Pro malou ekonomičnost se však od této výroby upustilo.
Proskurník je díky svým nádherným šedozeleným listům a něžným květům také zahradní rostlinou okrasnou, i když poněkud opomíjenou a zastíněnou jinými ozdobnými druhy z čeledi slézovitých, jakými jsou mračňák, sléz, topolovka či slézovec.
Proskurník je rovněž dobrou medonosnou rostlinou.
Ochrana:
Proskurník lékařský je silně ohroženou rostlinou (C2). Naším územím prochází severní hranice primárního areálu druhu, prvotně se u nás vyskytuje jen v nejjižnějších oblastech Moravy. Nicméně sekundárně se nachází na více místech v Čechách i na Moravě – jedná se o zplanění nebo pozůstatky kultur.
Původní druh květeny České republiky. (Native).
Místo: Loučka u Nového Jičína
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: zahrada (pěstovaná rostlina)
Půda: hlinitá, vlhká
Světelné podmínky: slunné s letmým stínem
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 11.7.2006
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka