kýchavice bílá Lobelova
Veratrum album subsp. lobelianum
kýchavica biela Lobelova
Místa výskytu:
Kýchavice je horský druh, který ale často sestupuje i do podhůří. Najdeme ji na horských loukách, prameništních svazích, údolních paloucích, lesních světlinách, holích, nivách, pastvinách a vrchovištích. Často roste pospolitě.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Kýchavice bílá je prudce jedovatá rostlina. Obsahuje několik steroidních alkaloidů, souhrnně označovaných jako veratrové alkaloidy. Nejdůležitějšími jsou protoveratrin A a B, které jsou významně toxické. Otrava jimi se projevuje zánětem sliznice ústní dutiny, znecitlivěním, zvracením a průjmem. Otravu často provází kýchání, krvácení z nosu, slzení a překrvení spojivek. Protoveratriny rozšiřují cévy, což vede ke snížení krevního tlaku. Smrt může nastat selháním dechu a srdeční činnosti. Dalším důležitým alkaloidem je jervin, který je prokázaným teratogenem (látka způsobující vývojové defekty, zrůdnosti) u ovcí. Je toxický i pro člověka, u nějž způsobuje selhání oběhu, průjmy, křeče. Kýchavice obsahuje také kardiotoxický germin a germidin a konečně cyklopamin, jenž je stejně jako jervin silným teratogenem, který, pokud působí na vyvíjející se plod, je odpovědný za malformace typu kyklopie (zrůdnost, při níž obě oči splývají v jedno).
V minulosti se kýchavice využívala jako léčivá bylina. Sušený oddenek se rozemlel na jemný prášek a používal zejména ke snížení vysokého krevního tlaku, také proti bolestem nervů, při svalové únavě, revmatismu či astmatu. Prášek se přidával do šňupacích tabáků; při vdechnutí vyvolává silné kýchání, odtud jméno. Od využívání kýchavice však vždy odrazovala její velká jedovatost.
Přípravky z kýchavice se uplatňují také ve zvěrolékařství a při hubení hmyzu.
Kýchavice je statná bylina, někdy pěstovaná v zahradách. Trvá však 8-10 let, než ze semínka vyroste kvetoucí rostlina.
Ochrana:
Kýchavice bílá se rozpadá na dva podrody, někdy hodnocené jako samostatné druhy. Kýchavice bílá pravá je silně ohrožená (C2) a je chráněna rovněž zákonem v kategorii ohrožených rostlin (§3). U nás roste velmi vzácně jen v Novohradských horách a v jihovýchodní části Šumavy. Kýchavice bílá Lobelova (dříve zelenokvětá) je hojnější, roste ve všech našich větších pohořích, ale z hlediska celého území republiky je její výskyt dosti řídký – je zařazena mezi druhy vyžadující další pozornost (C4a).
Místo: Hostašovice
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: okraj listnatého lesa
Půda: hlinitá, vlhčí
Světelné podmínky: stín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 8.5.2006
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka