Detail

prvosenka jarní

Primula veris

prvosienka jarná

prvosenkovité / Primulaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a 4 – 20 cm vysokým stvolem zakončeným okolíkem květů. Listy svraskalé, řapíkaté, vejčité až vejčitě podlouhlé. Květy vonné, v jednostranných okolících. Kalich zvonkovitý, bledozelený nebo bledožlutý, od korunní trubky odstálý - viz obr. b (na rozdíl od prvosenky vyšší, která má kalich ke korunní trubce přitisklý - viz obr. a). Koruna sytě žlutá, uprostřed s oranžovou skvrnou. Plody jsou vejcovité tobolky.

Místa výskytu:
Roste v dubohabřinách, dobravách a jejich lemech, na loukách, řidčeji v bučinách. Vyhovují ji půdy svěží až mírně suché, živinami a vápníkem bohaté.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Prvosenka jarní neboli petrklíč je velmi oblíbenou léčivou bylinou. Sbírá se také prvosenka vyšší (Primula elatior), která všaqk obsahuje menší obsah účinných látek. Oba druhy obsahují stejné látky (zejména saponiny, dále glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy). Díky obsahu saponinů se petrklíč používá ke zřeďování hlenů, zlepšuje jejich vykašlávání, tlumí neproduktivní kašel. Krom toho má účinek močopudný, tlumí záněty, ničí močové kameny, celkově uklidňuje. Sbírají se květy, zřídka listy, dříve se sbíral oddenek, od jehož sběru se dnes upustilo z důvodu ochrany rostliny. Petrklíč je jednou z nejznámějších, nejsbíranějších a v lidovém léčitelství nejpoužívanějších drog.

Petrklíč je květina typická pro Velikonoce. Motiv petrklíče je zachycován na mnoha věcech spojených se svátky jara, např. velikonočních přáních.

Ochrana:
Prvosenka jarní se na našem území rozpadá na dva poddruhy. Nominátní poddruh prvosenka jarní pravá (Primula veris veris) je zařazena do skupiny vzácnějších taxonů vyžadujících další pozornost (C4a) a druhý poddruh, prvosenka jarní šedavá (Primula veris canescens), je ohrožený (C3). Lokálně je prvosenka jarní chráněná. Při sběru petrklíče k léčebným účelům sbíráme jen tolik květů, kolik skutečně potřebujeme (platí obecně o všech bylinách), abychom nedrancovali populace této léčivky a abychom se s květy rozdělili i s po zimě vyhladovělými včelami, pro které je petrklíč jedním z prvních jarních zdrojů potravy. Zásadně nesbíráme oddenek, přestože obsahuje mnohem víc saponinů než květy. Jeho sběrem bychom zničili celou rostlinu a příštího jara už bychom neměli co sbírat.

 

 

Kraj: Jihomoravský

Stanoviště: louka

Půda: hlinito-kamenitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 22.4.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka