jarmanka větší
Astrantia major
jarmanka väčšia
| Great Masterwort
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30 - 60 cm vysoká bylina. Přízemní listy v obrysu okrouhlé, dlanitě 5dílné až 5sečné, úkrojky podlouhlé až obkopinaté. Lodyžní listy většinou 3 – 4, dlanitě 3-5dílné, úkrojky ostře zubaté. Listeny obalu bledě zelené nebo narůžovělé, úzce podlouhlé až obkopinaté. Kališní cípy velké, s ostrou špičkou. Korunní lístky zelenavé, úzce kopinaté. Plody jsou světle hnědé dvounažky.
Místa výskytu:
Roste v lužních, habrových a jiných listnatých lesích, na horských a podhorských loukách, ve vlhčích křovinách. Vyskytuje se na vlhčích, humózních, živinami bohatších půdách. Polostinný až světlomilný druh.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Jarmanka je léčivá bylina. V minulosti se využíval hlavně oddenek, jelikož je ale mírně toxický, dnes se upřednostňuje k léčebným účelům nať. Jarmanka především zlepšuje trávení a má močopudný účinek. Zevně se používá jako antialergikum – k proplachům nosu při alergické rýmě, k omývání a koupelím ekzémů atp. Droga z jarmanky je málo prozkoumána, z obsahových látek se udávají hlavně silice, hořčiny, saponiny a třísloviny. Dnes se používá spíše ve zvěrolékařství než v lidovém léčitelství.
Ochrana:
Není ohrožená.
Místo: Štramberk
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: okraj listnatého lesa
Půda: kamenito-hlinitá, vlhčí
Světelné podmínky: stín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 14.8.2005
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka