Detail

rmen barvířský

Anthemis tinctoria

rumanovec farbiarsky | Yellow Chamomile

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 20 – 70 cm vysoká bylina. Přízemní listy dlouze řapíkaté, čepel v obrysu podlouhle čárkovitá až čárkovitá, 2x nepravidelně peřenodílná až peřenosečná. Lodyžní listy přisedlé, v obrysu podlouhle obkopinaté až podlouhle eliptické, 2x pravidelně hřebenitě peřenodílné až peřenosečné. Úbory v počtu 1 – 10, jednotlivé, na koncích větví. Zákrov víceřadý, široce nálevkovitý. Okrajové jazykovité květy zlatožluté až velmi bledě žluté, květy terče trubkovité, zlatožluté. Plody jsou v obrysu obvejčité až podlouhle obvejčité nažky.

Místa výskytu:
Roste na výslunných travnatých stráních, sušších loukách a pastvinách, náspech a travnatých zářezech silnic a železnic, kamenitých svazích, v suchých lesních lemech a na pasekách, v lomech a pískovnách, na kamenitých polích. Vyhovují mu hlinité, mírně vlhké až sušší, živinami bohatší půdy, na humus méně až středně bohaté. Vyhledává osluněná stanoviště.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rmen barvířský je rostlinou, která se používá k barvení vlny a textilií. Z poupat, květů a odkvetlých květů se získává žluté barvivo.

V minulosti byl rmen používán jako léčivka. Byl využíván jako anthelmintikum, tedy prostředek proti střevním parazitům. Měl ještě několik dalších léčebných využití, dnes se však od jeho užívání upustilo. Rmen se používá pouze ve směsích, u některých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Celkově je bylina jen velmi málo probádána co se obsahových látek týče.

Dříve se rozsekané listy a květy sypaly na podlahu v domech, aby to tam hezky vonělo a zároveň jako ochrana před blechami.

V rozličných kultivarech se pěstuje pro okrasu. Barva květů kultivarů se pohybuje od tmavě žluté přes všelijaké odstíny žluté po smetanově bílou.

Ochrana:
Rmen barvířský patří mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost (ochranná kategorie C4a).

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Štramberk

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: lom

Půda: kamenitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 18.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka