Detail

koukol polní

Agrostemma githago

kúkol' pol'ný | Common Corncockle

hvozdíkovité / Caryophyllaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá nebo ozimá, 30 – 70cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Spodní listy za květu zaschlé, úzce obkopinaté, střední a horní čárkovité až úzce podlouhlé. Květy ve volném chudokvětém vijanu, řidčeji jednotlivé koncové, kalich 10žilný, kališní cípy obvykle delší než korunní lístky, koruna nachově fialová, na bázi s tmavšími proužky. Plody jsou vejcovité až elipsoidní tobolky, semena jsou tmavohnědá až černohnědá.

Místa výskytu:
Dříve velmi hojný na polích, především obilných. Méně často v kulturách lnu, někdy také na ruderálních místech. K druhu půdy je indiferentní. Dnes velmi vzácný (viz Ochrana)

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Koukol polní byl v minulosti velmi hojným a nežádoucím polním plevelem. Jeho semeny, která jsou jedovatá pro obsah toxických glykosidů, bývalo často znečišťováno zrní a bylo popsáno mnoho otrav po konzumaci chlébu vyrobeného z takto znečištěného zrní. Tyto otravy jsou dnes prakticky nemožné, protože koukol je nyní velice vzácným druhem naší květeny. Může se vyskytovat pouze v oblastech se zaostalou agrotechnikou. Jedná se o dekorativní bylinu, která se může uplatnit v některých okrasných kulturách. Vzhledem k obsahovým látkám je to druh farmaceuticky zajímavý.

Ochrana:
Koukol polní je kriticky ohrožený druh (C1) zahrnutý i v Červené knize vyšších rostlin ČR. Je to typický příklad polního plevele, který byl v minulosti velice běžný, avšak s rozvojem agrotechnických metod, zvláště kvůli zdokonalení čištění osiva, prakticky vymizel. V minulosti rostl nejspíše na celém území republiky, všude tam, kde byly pěstovány obilniny. Byl hojně vytrháván, protože je to rostlina jedovatá, nebezpečná jsou zvláště semena přimíchaná do sklizeného zrní. Mechanické vytrhávání však jeho stavy příliš nesnižovalo, protože se tato jednoletka na pole dostávala opakovaně s osivem. Až po zdokonalení čištění osiva a zavedení jeho centrální distribuce koukolu znatelně ubylo. Dnes se u nás vyskytuje jen na několika málo místech. Ve skanzenech a jiných ústavech se provádí záchranná kultivace koukolu; je snadno vypěstovatelný ze semen. Na pole se však pochopitelně nereintrodukuje, to by bylo značně kontraproduktivní.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Místo: Rožnov pod Radhoštěm

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: pole s původními plodinami v rožnovském skanzenu

Půda: hlinito-písčitá, vlhčí

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 5.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka