Detail

brambořík nachový

Cyclamen purpurascens

cyklámen purpurový | Cyclamen

prvosenkovité / Primulaceae

      brambořík / Cyclamen

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 6-15 cm vysoká bylina. Listy srdčité nebo až ledvinité či vejčité, tupé nebo špičaté, na okraji nepravidelně slabě vroubkované. Na svrchní straně čepel tmavozelená se světlezelenými skvrnami, na spodní části narůžovělá. Stvol je zakončen jedním 5četným květem. V květu jsou korunní lístky nazpět obrácené. Květy světle fialové až karmínově červené. Plodem tobolka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v listnatých lesích, hájích a křovinách. Často se pěstuje v parcích a zahradách. Vyhledává humózní, vlhčí půdu. Původní pouze na jižní a jihozápadní Moravě, v Čechách jeho výskyt druhotný (výsadba).

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Brambořík nachový je velmi atraktivní okrasná rostlina, která se často pěstuje ve skalkách. Z volné přírody jej však nepřesazujeme (jedná se o chráněný druh!), raději si jej pořídíme ve specializovaných zahradnictvích. Pěstují se i příbuzné druhy, pocházející především ze Středomoří (např. brambořík břečťanolistý).

Jedovatá rostlina.
Hlízy a celá rostlina obsahuje jedovatý glykosid cyklamin, který působí hemolyticky. Způsobuje záněty žaludku a střev, průjmy a vzácněji křeče. Otravy byly pozorovány u člověka, projevují se zvracením, průjmem, malátností, pocením. Černá zvěř ráda požírá hlízy bramboříku, které jí však nezpůsobují žádné potíže.

Léčivá rostlina.
V minulosti se hlíz používalo v lékařství a v lidovém léčitelství jako projímadla. Udajně se hlíz bramboříku užívalo na Sicílii k omamování ryb při jejich lovu.

U nás jsou známější pěstované pokojové bramboříky, pocházející z druhu brambořík perský ( C. persicum ). Je jich velké množství a šlechtěním došlo k vytvoření mnoha zajímavých odrůd, odlišujících se barvou květů, tvarem listů apod.

Etymologie:
Cyclamen z řeckého slova kyklos (kruh, kotouč, odvozené od kulovitých hlíz); purpurascens nachový (dle nachové barvy květů).

Ochrana:
Brambořík nachový je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3) a stejná ochrana je mu poskytnuta i zákonem (§3).

 

 

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: listnatý lesopark

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: stín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.9.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka