Detail

orobinec stříbrošedý

Typha shuttleworthii

pálka striebristosivá | Cattail

orobincovité / Typhaceae

      orobinec / Typha

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bahenní rostlina, 70-120 cm vysoká. Listy světlezelené, čepel 5-10 mm široká. Z plazivého oddenku vyrůstají lodyhy na jejichž konci se nachází květenství složené ze dvou palic – horní samčí, dolní samičí, které se dotýkají. Samčí palice je většinou 2-3krát kratší než palice samičí. Za plodu je samičí palice stříbřitě šedá.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v rybnících, mokrých loukách, příkopech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Orobince obecně mají široké pole využití.

V minulosti chudší lid používal chmýr ze zralých palic místo peří k vystlání peřin nebo polštářů, lze jej využít též jako provizorní izolaci. Listy používali v minulosti také bečváři. Listy jsou výborným materiálem pro výrobu různých rohoží, klobouků, kabelek, košíků, pletených ozdob apod. Z listů je možné vyrobit přírodní papír, můžeme je také využít jako provizorní vázací materiál. Zralé palice jsou dobrým materiálem pro rozdělání ohně.

V lidovém léčitelství se užívaly oddenky k čištění krve, proti úplavici, rozemleté k obkladům ran a popálenin. Listy orobince mají močopudný účinek. Rozdrcené listy s olejem se užívaly k obkladům vředů a ran. Mladé oddenky se používaly k přípravě salátů se solí a octem. Usušené a rozemleté oddenky je možné použít jako mouku – jsou bohaté na škrob.

Orobince lze s úspěchem využít také k přírodnímu čistění odpadních vod. Tvoří také velké množství biomasy.

Lidově nazývaný zejména díky typickému tvaru květenství - palička, pálka, doutník, cigáro.

Ochrana:
Orobinec stříbrošedý je zařazen mezi vyhynulé taxony naší květeny (A1). Toto zařazení je již dnes překonáno novými nálezy tohoto druhu na území České republiky, které v době vydání Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin ČR (Procházka 2001) nebyly dostatečně potvrzeny a proto byl tento druh ponechán v kategorii A1. Od roku 2001 však přibylo nových lokalit a bude nutné v příštím seznamu přeřadit orobinec stříbrošedý do kategorie kriticky ohrožených druhů (C1).

 

 

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: příkop

Půda: hlinito-kamenitá, zamokřená

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 26.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka