vstavač mužský znamenaný
Orchis mascula subsp. speciosa
vstavač mužský
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 15–60 cm vysoká bylina se dvěma podzemními hlízami. Lodyha přímá, nafialovělá, mělce rýhovaná. Listy podlouhle až široce kopinaté, jasně zelené, červeně tečkované. Květenství klas. Květy světle červené až světle purpurové, někdy i bílé, nevonné. Plody úzce elipsoidní tobolky. Semena drobná.
Místa výskytu:
Vyskytuje se od nížin až do hor na pastvinách, chudých lukách, lesních paloucích, vřesovištích i v lesních lemech a světlých smíšených lesích. Roste na čerstvě vlhkých, slabě kyselých humózních půdách.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Tak jako téměř všechny naše vstavačovité je mykotrofní. To znamená, že žije na svých přirozených stanovištích ve zvláštní formě parazitismu – tzv. mykotrofii (někdy se mykotrofie považuje za symbiózu). Jedná se o typ heterotrofní výživy, kdy rostlina přijímá hotové organické látky formou stravování mikroskopických hub, které jsou obsaženy v jejich kořenech. Částečně se rostlina vyživuje také pomocí fotosyntézy – tzn. autotrofně.
Je naprosto nesmyslné (a také zakázané) vykopávat jej a snažit se přesadit do zahrádky nebo na skalku, protože tam zmíněné houby uhynou a tím pádem odumře celá rostlina.
Vytváří velké množství drobných lehkých semen, která rozšiřuje vítr.
Na našem území vytváří vstavač mužský dva poddruhy – vstavač mužský pravý a vstavač mužský znamenaný [zde popisovaný a vyobrazený]. Vstavač mužský pravý roste u nás pouze na několika lokalitách. Na našem území je četněji rozšířen právě vstavač mužský znamenaný.
Ochrana:
Vstavač mužský znamenaný patří mezi druhy ohrožené.
V Červeném seznamu z roku 2001 byl zařazen v kategorii ohrožené (C3). V Červeném seznamu z roku 2012 je zařazen v kategorii silně ohrožené (C2).
Zákonem je chráněn jako ohrožený (§3). Je rovněž chráněn mezinárodní úmluvou CITES.
K úbytku tohoto vstavače došlo především v nížinách a pahorkatinách. Větší populace můžeme nalézt v horských oblastech, kde se mu daří lépe a není bezprostředně ohrožen. Jako dalším našim vstavačům mu škodí především hnojení luk, úbytek míst vhodných k růstu, industrializace i trhání, vykopávání a ničení ze strany bezohledných lidí.
Index:
Původní druh květeny České republiky. [Native]
Vybraná literatura:
Procházka F. & Velísek V. (1983): Orchideje naší přírody. – Academia, Praha.
Jatiová M. & Šmiták J. (1996): Rozšíření a ochrana orchidejí na Moravě a ve Slezsku. – Agentura
ochrany přírody a krajiny České republiky, Praha.
Kubát K. (2010): 17. Orchis L. – vstavač. – In: Chrtek J. jun., Kaplan Z. & Štěpánková J. [eds], Květena České republiky 8: 524–541, Academia, Praha.
[poslední aktualizace: 6.6.2015]
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: světlý listnatý les
Půda: hlinitokamenitá, vlhká
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 29.5.2006
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka