Detail

pěťour maloúborný

Galinsoga parviflora

žltnica maloúborová | Gallant Soldier

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 20 – 60 cm vysoká bylina s přímou, větvenou, oblou lodyhou. Lodyžní listy vstřícné, řapíkaté (nejhořejší téměř přisedlé), široce vejčité, nepravidelně jemně pilovitě zubaté. Úbory drobné, 3 – 6 mm v průměru, uspořádané ve vidlanech, s 5 okrajovými jazykovitými bílými květy, květy terče žluté. Plody jsou černé nažky.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na polích, úhorech, zahradách, vinicích, rumištích, okrasných záhonech v parcích, kompostech, železničních náspech a kolejištích. Preferuje hlinité až písčité, středně vlhké, živinami bohaté, kypré půdy. Nitrofilní a světlomilný druh. Není u nás původní, pochází z andské části Jižní Ameriky.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Stejně jako jeho příbuzný a na našem území méně častější pěťour srstnatý (Galinsoga quadriradiata) je pěťour maloúborný obtížný plevel rostoucí hlavně v okopaninách a zelinářských kulturách, který se dokáže díky své přizpůsobivosti snadno a rychle šířit. Je hostitelem některých zemědělsky významných virů, škodlivého hmyzu a hlístů. Pochází rovněž ze stejné oblasti jako pěťour srstnatý a původně tyto dva druhy nebyly rozlišovány. Oba druhy jsou si velmi podobné, avšak pěťour maloúborný má lodyhu lysou a okrajové bílé květy (liguly) jsou kratší než poloměr žlutého terče, kdežto pěťour srstnatý má lodyhu hustě pokrytou odstálými chlupy a liguly jsou stejně dlouhé nebo delší než poloměr žlutého terče.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Suchdol nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: nádraží

Půda: štěrkovitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 3.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka