Detail

sasanka pryskyřníkovitá

Anemone ranunculoides

veternica iskerníkovitá | Yellow Wood Anemone

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

      jedovatá rostlina

Botanická charakteristika:
Vyrvalá, 15 - 25 cm vysoká bylina s plazivým oddenkem. Jarní efemeroid. Lodyha přímá. Listy. Přízemní listy 3-četné, dlouze řapíkaté. V horní čtvrtině lodyhy přeslen tří listenů, které mají stejný tvar jako listy přízemní. Květy žluté, pravidelné, s pěti okvětními lístky, na rostlině bývá obvykle jeden. Plody nažky.

Místa výskytu:
Roste ve vlhkých lesích, křovinách, pobřežních porostech toků a řek na kyprých, humózních, slabě kyselých, hlinitých a písčitých půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jedovatá rostlina. Tak jako všechny sasanky je i tento druh jedovatý; mezi nejvýznamnější jedovaté látky patří ranunkulin a protoanemonin.

Sasanka pryskyřníkovitá je myrmekochorní rostlinou. Plody mají vyvinuty masité přívěsky, tzv. masíčka, jimiž se živí mravenci a přispívají tak k rozšiřování druhu.

Sasanka pryskyřníkovitá se řadí mezi tzv. jarní efemeroidy - vytrvalé rostliny, které vyrůstají časně na jaře ještě před olistěním stromů. Vykvétají a zaplodí a jejich nadzemní část záhy odumírá a v létě již není patrná. Takto využijí dostatku světla, který je v lesích před olistěním.

Pěstují se plnokvěté a barevné mutace různých druhů sasanek. V ČR se vyskytují 4 druhy sasanek, přechodně i více, kromě tohoto druhu a sasanky hajní je to ještě vzácná sasanka narcisokvětá a lesní, které jsou zařazené mezi ohrožené a chráněné druhy.

Ochrana:
Na rozdíl od sasanky hajní je tento taxon vzácnější.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Bernartice nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pobřežní křovina

Půda: hlinitá s humusem, vlhká

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 5.4.2007

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka