sasanka pryskyřníkovitá
Anemone ranunculoides
veternica iskerníkovitá
| Yellow Wood Anemone
pryskyřníkovité / Ranunculaceae
Botanická charakteristika:
Vyrvalá, 15 - 25 cm vysoká bylina s plazivým oddenkem. Jarní efemeroid. Lodyha přímá. Listy. Přízemní listy 3-četné, dlouze řapíkaté. V horní čtvrtině lodyhy přeslen tří listenů, které mají stejný tvar jako listy přízemní. Květy žluté, pravidelné, s pěti okvětními lístky, na rostlině bývá obvykle jeden. Plody nažky.
Místa výskytu:
Roste ve vlhkých lesích, křovinách, pobřežních porostech toků a řek na kyprých, humózních, slabě kyselých, hlinitých a písčitých půdách.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Jedovatá rostlina. Tak jako všechny sasanky je i tento druh jedovatý; mezi nejvýznamnější jedovaté látky patří ranunkulin a protoanemonin.
Sasanka pryskyřníkovitá je myrmekochorní rostlinou. Plody mají vyvinuty masité přívěsky, tzv. masíčka, jimiž se živí mravenci a přispívají tak k rozšiřování druhu.
Sasanka pryskyřníkovitá se řadí mezi tzv. jarní efemeroidy - vytrvalé rostliny, které vyrůstají časně na jaře ještě před olistěním stromů. Vykvétají a zaplodí a jejich nadzemní část záhy odumírá a v létě již není patrná. Takto využijí dostatku světla, který je v lesích před olistěním.
Pěstují se plnokvěté a barevné mutace různých druhů sasanek. V ČR se vyskytují 4 druhy sasanek, přechodně i více, kromě tohoto druhu a sasanky hajní je to ještě vzácná sasanka narcisokvětá a lesní, které jsou zařazené mezi ohrožené a chráněné druhy.
Ochrana:
Na rozdíl od sasanky hajní je tento taxon vzácnější.
Původní druh květeny České republiky. (Native).
Místo: Bernartice nad Odrou
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: pobřežní křovina
Půda: hlinitá s humusem, vlhká
Světelné podmínky: polostinné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 5.4.2007
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka