Detail

orlíček obecný

Aquilegia vulgaris

orlíček obyčajný | Common Columbine

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

      jedovatá rostlina

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40 - 80 cm vysoká rostlina s přímou, oblou, chudě olistěnou lodyhou. Přízemní listy mají jiný tvar než horní listy lodyžní. Přízemní jsou dlouze řapíkaté, 2x peřenodílné, jednotlivé lístky jsou klínovitě vejčité, na rubu sivozelené. Horní lodyžní listy jsou jednodušší, téměř přisedlé. Květy jsou fialové, u hybridních forem mohou být růžové, červené, bílé, modré a v kombinaci těchto barev. Kališní lístky široce vejčité, kališní jsou prodloužené v dlouhou ostruhu. Plodem je měchýřek.

Místa výskytu:
Orlíček obecný roste na vápenatých místech na lukách, pasekách, v křovinách a světlých lesích. Také se docela často pěstuje jako okrasná rostlina v mnoha kultivarech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jako okrasná rostlina. Jsou vyšlechtěny kultivary s různými barvami květů – žluté, bílé, růžové, červené, fialové, modré a v jejich kombinacích. Jedovatý. Obsahuje alkaloidy jako magnoflorin a berberin, dále některé glykosidy. Otravy touto docela vzácnou rostlinou však jsou téměř vyloučené; jen málokdo by jedl vysokou fialovou rostlinu, která navíc nemá žádné poutavé plody.

Ochrana:
Orlíček obecný je zařazen do kategorie C3 – ohrožené druhy. Původní druh naší květeny.

 

 

Místo: Valašské Klobouky

Okres: Zlín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: květnatá louka

Nadmořská výška: 250 m

Půda: hlinitá, suchá

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 11.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka