Detail

svízel přítula

Galium aparine

lipkavec obyčajný

mořenovité / Rubiaceae

      svízel / Galium

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 20 – 150cm vysoká bylina porostlá nazpět ohnutými chlupy a osténky. Listy v 5-7četných přeslenech, úzce až široce obkopinaté, na okraji a na rubu na střední žilce s nazpět ohnutými osténky. Květenstvím jsou úžlabní vrcholíky, květy velmi drobné, koruna bílá. Plody jsou kulovité až kulovitě ledvinovité. Typická epizoochorní rostlina.

Místa výskytu:
Roste na polích, úhorech, podél vodních toků, lesních a polních cestách, v sadech, křovinách, rumištích a podobně, převážně na vlhkých, kyprých, živinami bohatých půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Z procházky přírodou si kromě krásných zážitků můžeme odnést i méně příjemné věci, a nemusí to být jen klíšťata. Na oblečení, zvláště teplácích, ponožkách nebo botách, můžeme najít drobné zelené kuličky, které se sem zachytily během naší vycházky a docela obtížně se odstraňují. Jsou to plody svízele přítuly, které jsou opatřeny nazpět ohnutými ostnitými chlupy. To jim umožňuje přichytit se na oblečení nebo srsti zvířat. Avšak svízel to nedělá proto, aby nám zněpříjemňoval život. Je to důmyslný způsob rozšiřování semen, kterému se odborně říká epizoochorie. Plody opatřené zpětnými háčky se přichytí na srst zvířat nebo oděv lidí, a tak se přemístí na jiné místo. Když si tedy během procházky těchto kuliček všimneme, odstraníme je ze svého oblečení a odhodíme, přispíváme tak vlastně k šíření tohoto druhu.

Ochrana:
Hojný druh.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: břeh potoka

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: stinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 12.6.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka