Detail

kopytník evropský

Asarum europaeum

kopytník európsky | Asarabacca

podražcovité / Aristolochiaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, pepřem vonící, 4 – 10 cm vysoká bylina s poléhavými až vystoupavými, chlupatými lodyhami. Listy dlouze řapíkaté, čepel okrouhle ledvinitá, kožovitá, na líci tmavě zelená, silně lesklá nebo až matná, na rubu světleji zelená. Květy krátce stopkaté, hnědavé, uvnitř temně fialové, okvětní cípy dovnitř zakřivené. Plody jsou elipsoidní tobolky s hnědými semeny s bílým masíčkem.

Místa výskytu:
Roste ve vlhkých, stinných listnatých lesích, křovinách (zvláště lískových), podél potoků. Vyskytuje se na půdách humózních, živinami dobře zásobených, alespoň na jaře vlhkých. Vyhledává stinná stanoviště; o jeho přizpůsobení na stín svědčí mimo jiné tmavě zelené zbarvení listů.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Součástí semena kopytníku je bílé masíčko, které je pochoutkou pro mravence. Mravenci semena přenášejí, čímž přispívají k šíření druhu. Kopytník je tedy myrmekochorní rostlinou.

Dříve byl kopytník používán jako léčivá rostlina. Je však zároveň toxický. Obsahuje silice, fenolické sloučeniny a mimo jiné kyselinu aristolochovou. Předepisoval se jako emetikum, tedy látka vyvolávající dávení. Dnes se zřídka používá na tlumení zvláště neproduktivního kašle nebo jako prostředek tlumící některé bolestivé stavy, např. migrénu. Odpradávna byl známý mírný protirakovinný účinek kopytníku, dodnes však není objasněno, která látka to má na svědomí. Droga může snadno způsobit otravu, proto se smí používat jen pod lékařským dohledem. Občas se kopytník využívá k léčbě alkoholové závislosti. K tomuto účelu však není příliš vhodný, protože zatěžuje ledviny.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Bernartice nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: smíšený les

Nadmořská výška: 310 m

Půda: hlinito-písčito-jílovitá s humusem, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 29.4.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka