máčka ladní
Eryngium campestre
kotúč poľný
| Field Eryngo
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30 - 60cm vysoká, šedozelená bylina vytvářející obvykle kulovitou strukturu. Listy řapíkaté, čepel listů 1-2x peřenosečná, v obrysu trojúhelníkovitá až vejčitá s úkrojky ostnitě zubatými. Květenstvími jsou kulovité hlávky (strbouly), korunní lístky květů jsou bělavé. Plodem je obvejčitá, nicí dvounažka. Máčka ladní je tzv. „stepní běžec“, to znamená, že k jejímu rozšiřování dochází tak, že po dozrání semen se celá rostlina odlomí, a pomocí větru se přesunuje na jiná místa, přičemž se uvolňují semena.
Místa výskytu:
Máčka ladní je typickým druhem suchých, výslunných, skalnatých strání, lesostepí, dále ji můžeme nalézt při okrajích cest, v okolí kamenolomů či na železničních náspech. Vyhovují jí suché, štěrkovitě-písčité, spíše vápenité půdy. Světlomilný a suchomilný druh.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Máčka ladní je už na první pohled velmi atraktivní rostlina. Díky své vysoké dekorativní hodnotě se přidává do suchých vazeb. Je to rovněž prastará léčivá bylina, podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě v močových cestách, snižuje soudržnost močových kaménků a působí rovněž jako afrodiziakum.
Místo: Praha - Modřany
Okres: Praha
Kraj: Hlavní město Praha
Stanoviště: stráň
Nadmořská výška: 240 m
Půda: hlinito-písčitá, suchá
Světelné podmínky: slunné
Určil: Jindřich Houska
Fotografoval: Jindřich Houska
Datum fotografie: 15.8.2004
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka