zlatobýl kanadský
Solidago canadensis
zlatobyľ kanadská
| Canada Goldenrod
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 80 – 150 cm vysoká bylina s kompaktním oddenkovým systémem. Lodyha přímá, jednoduchá, oblá, plná. Listy střídavé, husté, doní brzy odumírající, kopinaté, přisedlé, oddáleně nepravidelně zubaté. Květenství úbory. Úbory asi 5 mm dlouhé, jsou uspořádané v bohaté, široce pyramidální, poněkud jednostranné latě. Zákrovních listenů 15 – 16, okrajových jazykovitých květů 10 – 16, jsou sotva delší než zákrov, žluté. Plody úzce elipsoidní, světle hnědé nažky na vrcholu s rozestálým chmýrem z jednořadých, krátce pérovitých paprsků.
Místa výskytu:
Roste na poloruderálních místech v obcích, rumištích, zahradách, železničních náspech, březích řek, v okolí hřbitovů a při okrajích komunikací. Vyskytuje se převážně na antropogenních, živinami středně bohatých půdách. Světlomilná rostlina.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Zlatobýl kanadský není na našem území původní, pochází ze Severní Ameriky. Bývá často pěstovaný v zahradách a parcích, odkud také ve 2. polovině 19. století začal zplaňovat. Zdomácněl především na ruderálních místech a březích vod, a to na téměř celém území ČR.
Kromě toho, že je pěstovaný jako okrasná rostlina, je to také rostlina včelařská, vylepšující pozdně letní a podzimní snůšku pylu u včel. Nadprodukce pylu však způsobuje v některých územích pylové alergie. Rostlina obsahuje saponiny s hemolytickým účinkem, glykosidy, hořčiny, glykosilanové flavonoidy, kyselinu nikotinovou, kávovou, chlorogenovou, skořicovou, seskviterpenoidy, diterpenoidy a další složité látky. U nás se můžeme běžněji setkat se třemi druhy zlatobýlů (z. kanadský, z. obecný a z. obrovský), od zbylých dvou tento druh odlišíme tak, že jazykovité květy jsou sotva delší než trubkovité, kdežto u zbylých dvou jsou zřetelně delší.
Ochrana:
Není ohroženým druhem. Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1838). Invazní druh.
Místo: Nový Jičín
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: louka
Půda: hlinitá, vlhká
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 28.7.2003
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka