Detail

chrpa černající

Centaurea nigrescens

nevädzovec | Doubtful Knapweed

hvězdnicovité / Asteraceae

      chrpa / Centaurea

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přímou, 30 – 80 cm vysokou lodyhou. Čepel listů celistvá, ostře oddáleně zubatá, tmavě zelená; přízemní a dolní lodyžní listy řapíkaté, úzce obkopinaté až eliptické, střední lodyžní krátce řapíkaté nebo přisedlé, obkopinaté až eliptické, horní lodyžní na bázi klínovitě až mírně ouškatě přisedlé. Úbory okolo 4 cm v průměru, růžové až růžově fialové, zákrov vejcovitý. Plody jsou válcovité až obvejcovité nažky.

Místa výskytu:
Druh je v ČR nepůvodní a je zde jen velmi zřídka zavlékán. Na příhodných místech, jakými jsou louky, staré sady či ruderalizované trávníky, může vytrvávat několik let a případně se křížit s jinými našimi běžnějšími druhy chrp. Její rozšíření u nás je nedokonale známé.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
U nás na chrpu černající narazíme jen velmi zřídka. Celkově je rozšířená ve východních Alpách a východním Předalpí, ve střední Evropě (spíše jen synantropně) a v Severní Americe (adventivně). Chrpy obecně se mezi sebou v přírodě dosti ochotně kříží a určování kříženců není vždy jednoduché. Kříženci vznikají na lokalitách společného výskytu rodičů a obvykle mají intermediární znaky svých rodičů.

Ochrana:
Není zařazena mezi ohrožené druhy naší květeny.

 

 

Místo: Hustopeče nad Bečvou

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj cesty

Půda: kamenitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 23.8.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka