Detail

tužebník jilmový

Filipendula ulmaria

túžobník brestový | Meadowsweet

růžovité / Rosaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 60 – 200cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, lístky podlouhle až široce vejčité nebo kosníkovité, vroubkovaně pilovité až dvojitě pilovité, koncový lístek vetší než postranní. Palisty jsou ledvinité až okrouhlé. Květy ve velkých a bohatých vrcholičnatých květenstvích, kališní lístky trojúhelníkovitě vejčité, korunní obvejčité a bílé. Plody jsou šroubovitě stočené nažky.

Místa výskytu:
Roste na vlhkých loukách, na březích tekoucích i stojatých vod, v příkopech, olšinách, rákosinách, ve vrbových porostech a lužních lesích, obecně v bažinách a bažinatých porostech. Vyžaduje vlhké až zamokřené, hlinité až jílovité půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Květenství se sbírají, suší a čaj z nich uvařený se používá při mnoha nemocech, výtečně se uplatní při revmatismu, chřipce a horečnatých onemocněních, průjmech a krváceních. Má silné potopudné a močopudné účinky. Všechny tyto vlastnosti byliny jsou zapříčiněny obsahem silic, tříslovin, derivátů kyseliny salicylové, flavonidových glykosidů a dalších účinných látek. Květy sladce voní po mandlích, dříve se jimi posypávaly podlahy, aby dům pěkně provoněl. Ve voňavkářském průmyslu se květy používají dodnes. Celá rostlina obsahuje žluté barvivo, které se používá k barvení vlny a látek. Z kořenů se získává barvivo černé.

Ochrana:
Jako druh je hojný, avšak jeden jeho poddruh, tužebník jilmový Picbauerův, je na našem území zařazen mezi kriticky ohrožené druhy (C1).

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: louka

Půda: hlinito-jílovitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 6.7.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka