Detail

stulík žlutý

Nuphar lutea

leknica žltá | Yellow Water-lily

leknínovité / Nymphaeaceae

Botanická charakteristika:
Stulík žlutý je zdobná vytrvalá vodní bylina. Čepel listů plovoucích na hladině je široce eliptická, zářez zasahuje zpravidla nejvýše do 1/3 listu. Květy mají 4 – 6cm v průměru, voní po jablkách, vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách, kališních lístků je 5, jsou žluté, někdy částečně nazelenalé, dlouho vytrvávající, žlutých korunních lístků je rovněž 5. plodem je vejcovitá tobolka. Semena se šíří vodou.

Místa výskytu:
Jeho typickými stanovišti k růstu jsou stojaté vody – slepá říční ramena, tůně, rybníky i další umělé nádrže, méně často roste i v pomalu proudících tocích. Vyhovují mu bahnité substráty, osluněná místa, hloubka vody 50 – 200cm a vody bohatší na živiny. Na zastíněných hladinách nekvete. Je dosti odolný vůči znečištění vody.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Dá se pěstovat v zahradních jezírkách stejně jako lekníny, ovšem je vhodný jen do větších bazénků, protože se dosti rozrůstá. Údajně byly oddenky užívány jako lidové léčivo. Má rovněž zajímavé lidové názvy – vodní růže, hastrmanovo kvítí, vodní lopuch, žlutý leknín.

 

 

Místo: Pustějov

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: slepé rameno řeky

Půda: vodní prostředí

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 18.6.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka