heřmánek terčovitý
Matricaria discoidea
rumanček diskovitý
| Pineapple Mayweed
Botanická charakteristika:
Jednoletá, 5 – 40cm vysoká bylina bez mléčnic. Lodyha přímá, větvená. Listy přisedlé, 2-3x peřenosečné, úkrojky čárkovitě kopinaté. Květenství úbor. Úbory 5 – 8mm v průměru, bez jazykovitých květů. Zákrov víceřadý, zákrovní listeny světle zelené, tupé, s tmavě zelenou střední žilkou. Květy pouze trubkovité, zelenožluté, s korunou 4cípou. Plody jsou nažky v obrysu úzce obvejčité, mírně zakřivené, světle hnědé.
Místa výskytu:
Vyskytuje se hlavně na sešlapávaných plochách v obcích, na okrajích cest, rumištích, polích i zahradách. Vyhovují mu mírně vlhké, nehumózní, sešlapávané půdy.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
O původu heřmánku terčovitého se vedou spory. Pravděpodobně je původem z Asie (Dálný Východ) nebo ze Severní Ameriky. Na našem území se jedná o neofyt, který se k nám poprvé dostal v polovině 19. století a v průběhu druhé poloviny 19. století se začal rychle šířit.
Jedná se o méně nebezpečný plevel. Především může způsobit problémy v okopaninách či zeleninách, méně v obilninách, kde je vytlačen porostem. Rozšiřuje se vodou, větrem, mrvou, či zemědělskými stroji. Jedna rostlina dokáže vyprodukovat až několik tisíc nažek.
Léčivá rostlina. Někdy bývá využíván v lidovém léčitelství jako náhražka heřmánku pravého. Silně aromaticky voní.
Ochrana:
Není ohrožený. V současnosti je v téměř všech oblastech ČR hojný, na celém území zcela zdomácnělý. Neofyt (1851).
Místo: Nový Jičín
Okres: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Stanoviště: chodník
Půda: štěrkovitá, vlhčí
Světelné podmínky: slunné
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 31.5.2009
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka